Blisko połowa obywateli Ukrainy (47 proc.) w wieku do 29 lat chce wyjechać z kraju – wynika z badań Centrum Razumkowa.

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Razumkowa, 63 proc. Ukraińców nie planuje wyjeżdżać z kraju. Możliwość tymczasowego wyjazdu, z zamiarem powrotu gdy sytuacja na Ukrainie poprawi się, rozważa 13 proc. badanych. 7 proc. respondentów jest gotowych wyemigrować na stałe. Pozostali badani nie potrafili udzielić zdecydowanej odpowiedzi.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zdaniem Jurija Jakymenki, wiceszefa Centrum Razumkowa, alarmujące są jednak dane dotyczące młodych Ukraińców. Wyniki pokazują, że blisko połowa obywateli Ukrainy (47 proc.) w wieku do 29 lat chce wyjechać z kraju. Przeciwnego zdania jest 38 proc. młodych Ukraińców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Badanie przeprowadzono w lipcu br. we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu i części Donbasu zajętej przez separatystów na grupie 2021 osób w wieku od 18 lat.

Ukraiński portal Strana.ua przytaczając wyniki badań Centrum Razumkowa przypomina, że w tym roku poza granicami kraju zmarło ponad 2,5 tys. Ukraińców. Poinformowano też, że dochód mieszkańców Ukrainy w 2018 roku stanowił 82 proc. poziomu sprzed EuroMajdanu, z czasów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

W 2016 roku wyniki badań socjologicznych pokazywały, że aż dwie trzecie Ukraińców w wieku 14-35 lat chciało wyjechać z kraju. Ukraińskie media zwracały wówczas uwagę, że potwierdza to fakt, iż Ukraińcy masowo opuszczają swój kraj, utraciwszy wiarę w zmianę na lepsze. Prognozowano też, że trend ten będzie rósł.

Z sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Rating” w 2017 roku wynikało z kolei, że 35% mieszkańców Ukrainy chciałoby wyprowadzić się z tego kraju na stałe, a 44% myśli o pracy za granicą. Najwięcej chętnych do emigracji było ponownie wśród młodych – aż 54 proc. Ukraińców w wieku 18-35 lat deklarowało zamiar wyjazdu za granicę. W przeciwieństwie do nich, osoby starsze były do tego zdecydowanie mniej chętne (19 proc.). Bardziej skore do emigracji są również osoby z wyższym wykształceniem i lepiej zarabiające. Jednocześnie, 44 proc. badanych deklarowało chęć pracy za granicą. Dotyczyło to szczególnie młodych ludzi (68 proc.), a także osób w średnim wieku (52 proc.).

Czytaj także: Coraz więcej Ukraińców myśli o emigracji. 4 mln z nich chciałoby osiedlić się w Polsce

Ukrinform / Strana.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz