Blisko połowa obywateli Ukrainy (47 proc.) w wieku do 29 lat chce wyjechać z kraju – wynika z badań Centrum Razumkowa.

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Razumkowa, 63 proc. Ukraińców nie planuje wyjeżdżać z kraju. Możliwość tymczasowego wyjazdu, z zamiarem powrotu gdy sytuacja na Ukrainie poprawi się, rozważa 13 proc. badanych. 7 proc. respondentów jest gotowych wyemigrować na stałe. Pozostali badani nie potrafili udzielić zdecydowanej odpowiedzi.

Zdaniem Jurija Jakymenki, wiceszefa Centrum Razumkowa, alarmujące są jednak dane dotyczące młodych Ukraińców. Wyniki pokazują, że blisko połowa obywateli Ukrainy (47 proc.) w wieku do 29 lat chce wyjechać z kraju. Przeciwnego zdania jest 38 proc. młodych Ukraińców.

Badanie przeprowadzono w lipcu br. we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu i części Donbasu zajętej przez separatystów na grupie 2021 osób w wieku od 18 lat.

Ukraiński portal Strana.ua przytaczając wyniki badań Centrum Razumkowa przypomina, że w tym roku poza granicami kraju zmarło ponad 2,5 tys. Ukraińców. Poinformowano też, że dochód mieszkańców Ukrainy w 2018 roku stanowił 82 proc. poziomu sprzed EuroMajdanu, z czasów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

W 2016 roku wyniki badań socjologicznych pokazywały, że aż dwie trzecie Ukraińców w wieku 14-35 lat chciało wyjechać z kraju. Ukraińskie media zwracały wówczas uwagę, że potwierdza to fakt, iż Ukraińcy masowo opuszczają swój kraj, utraciwszy wiarę w zmianę na lepsze. Prognozowano też, że trend ten będzie rósł.

Z sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Rating” w 2017 roku wynikało z kolei, że 35% mieszkańców Ukrainy chciałoby wyprowadzić się z tego kraju na stałe, a 44% myśli o pracy za granicą. Najwięcej chętnych do emigracji było ponownie wśród młodych – aż 54 proc. Ukraińców w wieku 18-35 lat deklarowało zamiar wyjazdu za granicę. W przeciwieństwie do nich, osoby starsze były do tego zdecydowanie mniej chętne (19 proc.). Bardziej skore do emigracji są również osoby z wyższym wykształceniem i lepiej zarabiające. Jednocześnie, 44 proc. badanych deklarowało chęć pracy za granicą. Dotyczyło to szczególnie młodych ludzi (68 proc.), a także osób w średnim wieku (52 proc.).

Czytaj także: Coraz więcej Ukraińców myśli o emigracji. 4 mln z nich chciałoby osiedlić się w Polsce

Ukrinform / Strana.ua / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Odwołano bandersyna J.Piekłę z upainy(nigdy nie powinien tam być ambasadorem).Przyjemna wiadomość przed świetami,choć nie mam złudzeń że bedzie powołany na to stanowisko kolejny bandersyn ,np Żurawski vel Banderowski