Właściciele mikro-, małych i średnich firm mogą już (od środy 29.04.20) składać wnioski o pożyczkę płynnościową ze środków Unii Europejskiej do 15 mln zł – podało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało w środę, że właściciele małych i średnich przedsiębiorstw mogą składać już wnioski o pożyczkę płynnościową do 15 mln złotych  – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Rozwiązanie zostało opracowane przez MFiPR oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wnioski można składać drogą elektroniczną, we współpracujących z BGK instytucjach finansujących.

Podkreślono, że pożyczka skierowana jest do właścicieli firm, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii koronawirusa. Środki pochodzą z programu Inteligentny Rozwój (POIR).

“W puli mamy 400 mln zł, ale przy dużym zainteresowaniu, nie wykluczamy zwiększenia limitu” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zaznaczyła, że środki pozwolą pracodawcom na ochronę miejsc pracy oraz pokrycie aktualnych kosztów. “Co więcej, będzie je można łączyć z innymi rozwiązaniami pomocowymi BGK i Polskiego Funduszu Rozwoju” – dodała.

Podkreślono, że pożyczka płynnościowa jest połączona z dotacją, pokrywającą koszty oprocentowania w całości. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie spłacał w praktyce jedynie raty kapitałowe. Równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę jest udzielana dotacja. Dodatkowe wnioski nie są wymagane.

Zaznaczono, że pieniądze z pożyczki mogą finansować w całości wynagrodzenia pracowników, raty leasingowe, opłaty za towar oraz paliwo. “Przedsiębiorca może również pokryć zaległe zobowiązania wymagalne i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r. Na wydatkowanie pożyczki firma ma 30 dni, zaś na przedstawienie zestawienia poniesionych wydatków już znacznie więcej, bo aż 6 miesięcy” – czytamy.

Zobacz także: Rząd: Tarcza finansowa – 100 mld złotych wsparcia dla firm

Zdaniem resortu korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest np. półroczna karencja. Dopiero po pół roku od zaciągnięcia zobowiązania przedsiębiorca może zapłacić pierwszą ratę. Nie jest wymagany także wkład własny. Okres spłaty wynosi do 6 lat. Ponadto, przez dwa pierwsze lata spłaty pożyczki, raz w roku przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych.

Maksymalna kwota pożyczki wynosi 15 mln złotych. “Ustalana jest indywidualnie jako dwukrotność rocznego zestawienia płac za 2019 r. lub za ostatni rok, za który dostępne są dane (w przypadku firm działających krócej, pod uwagę brana jest prognozowana wysokość płac) lub 25 proc. wartości całkowitego obrotu w 2019 r.” – czytamy. Podkreślono, że w uzasadnionych przypadkach kwota może zostać zwiększona do pułapu, który zapewni przedsiębiorcy płynność finansową na okres 18 miesięcy.

PAP podaje, że wnioski o pożyczkę można składać za pośrednictwem strony internetowej instytucji finansującej lub w punkcie obsługi klienta. We wniosku powinien zostać zawarty plan, w którym przedstawiona zostanie prognoza poprawy płynności finansowej firmy (rozłożona w czasie).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rządowa “Tarcza Antykryzysowa” w rzeczywistości o połowę mniejsza? “To kreatywna księgowość”

W poszczególnych województwach pożyczek udzielają następujące instytucje finansujące:

Polska Fundacja Przedsiębiorczości – w: dolnośląskim, lubuskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim;

Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości – w: łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim;

Lubelska Fundacja Rozwoju oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka – w: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Zobacz także: Rzecznik rządu: Tarcza antykryzysowa 3.0. nie ograniczy praw pracowników

bgk.pl / pap / polsatnews.pl / money.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply