Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy uczestniczyli w Sopocie w nieformalnym spotkaniu w rocznicę powołania do życia Partnerstwa Wschodniego, postanowili, że powstanie grupa przyjaciół Partnerstwa Wschodniego. Poinformował o tym szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Minister Radosław Sikorski poinformował, że w skład grupy przyjaciół Partnerstwa Wschodniego wejdą zarówno kraje, które chcą obserwować realizację poszczególnych projektów Partnerstwa, jak i kraje, które pomogą w realizacji projektów. „To będą takie kraje jak Rosja, które będą chciały wziąć udział w konkretnych programach związanych z Partnerstwem i być poinformowane o tym, co Partnerstwo robi. To będą także kraje, które być może będą dawcami wkładów do projektów – takie jak Norwegia, Kanada, Stany Zjednoczone, Japonia” – powiedział Sikorski.

Założeniem Partnerstwa Wschodniego jest zbliżenie do Unii Europejskiej krajów byłego ZSRR. W poniedziałkowym spotkaniu w Sopocie uczestniczyli również ministrowie z krajów, które uczestniczą w Partnerstwie Wschodnim. Chodzi o Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdowę i Ukrainę.

Do Sopotu przyjechał też unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fule. Jak poinformował, wkrótce powinny być widoczne pierwsze efekty wprowadzonych już w życie programów Partnerstwa. „Myślę, że pierwsze projekty będzie już widać w drugiej połowie tego roku, a później w 2011 i 2013 roku. Proszę pamiętać, że Partnerstwo istnieje dopiero od roku. Potrzeba było czasu, aby skonstruować programy i zebrać na nie pieniądze” – powiedział Fule.

Programy w ramach Partnerstwa Wschodniego obejmują m.in. rokowania na temat umowy o wolnym handlu, walkę z korupcją, wzmocnienie granic, bezpieczeństwo energetyczne i ułatwienia wizowe. Unia chce wydać na to pieniądze z funduszy pomocowych. Jak dotąd Europejski Bank Inwestycyjny zgromadził na projekty związane z Partnerstwem około 5 miliardów euro.

Państwa Unii Europejskiej nie wykluczają też, że w efekcie końcowym obywatele krajów Partnerstwa nie będą już potrzebowali wiz do Unii. Dyplomaci podkreślają jednak, że taki proces może potrwać kilka lat. Najbardziej zaawansowana w rozmowach o zniesieniu wiz jest obecnie Ukraina.

IAR/Kresy.pl

Zobacz też:

Sopot: Spotkanie ws. Partnerstwa Wschodniego

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply