Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko złożył zawiadomienie do ABW i UOKiK ws. sprzedaży w Polsce cukru poniżej kosztów produkcji. Jego zdaniem, w ten sposób niemieckie firmy mogą dążyć do przejęcia polskich cukrowni i pełnej kontroli nad rynkiem cukru w Polsce.

Przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 alarmuje ws. sytuacji związanej z rynkiem cukru w Polsce. Zwraca uwagę, że zachodnie cukrownie sprzedają w Polsce cukier poniżej kosztów produkcji, co prowadzi do zniszczenia polskiego rynku cukru. Jego zdaniem, możemy mieć do czynienia ze zmową cenową, której celem miałoby być wyeliminowanie z rynku Krajowej Spółki Cukrowej, ósmego pod względem produkcji producenta cukru w Europie. Sachajko uważa, że sprawę powinny zbadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy nie dochodzi do procederu stosowania cen dumpingowych.

Polityk przypomina, że polskie prawo nie pozwala sklepom sprzedawać produktów poniżej ceny zakupu, a trudno sobie wyobrazić, by koszty produkcji cukru wynosiły poniżej 1,20 zł/kg (szacuje się go na 1,5-1,7 zł za kg). Prawdopodobnie tak nisko sprzedają go zachodnie cukrownie.

 

– Może być tak (…) że one po prostu sprzedają ten cukier znacznie taniej. Dlatego, aby zdestabilizować rynek, aby Krajowa Spółka Cukrowa upadła i wtedy okaże się, że w ogóle w Polsce nie opłaca się produkować buraków cukrowych i cukru – mówi w rozmowie z RIRM poseł Sachajko. – Nie może być tak, że kupujemy cukier taniej, niż wodę. Coś jest tutaj nie tak i mam nadzieję, że te dwa urzędy przyjrzą się rynkowi cukru, bo to jest po prostu zwykła gra ekonomiczna (…) na przejęcie kolejnego rynku, który jest w rękach Polski.

W rozmowie z Radiem Wnet Sachajko mówił też, że na przełomie XX i XXI wieku, za rządów Jerzego Buzka i Leszka Millera doprowadzono do zapaści polskiego rynku cukru, szczególnie na wschodzie Polski, a z 78 cukrowni pozostało tylko 18, z czego 7 w polskich rękach. – Nie wiem, czy w tym momencie nie mamy „powtórki z rozrywki” – uważa poseł. Zaznacza, że w razie przejęcia rynku cukru w Polsce przez niemieckie firmy, może się okazać, podobnie jak przez blisko 20 laty, że produkcja cukru w Polsce jest nieopłacalna, a ostatnie polskie cukrownie i plantacje buraka cukrowego można zlikwidować.

Parę dni temu poseł Sachajko skierował też interpelację do ministra rolnictwa ws. sytuacji Krajowej Spółki Cukrowej, ponoszącej straty przy wielkiej nadwyżce produkcji cukru w Polsce i Europie, zwracając też uwagę na zmiany w Zarządzie KSC (odwołanie prezesa Henryka Wnorowskiego, kolejnego za rządów PiS), a także 60 % udział w produkcji cukru 3 podmiotów zagranicznych (4 podmioty polskie mają 40-proc. udział). Poseł pytał m.in., czy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przygotowane na udzielenie pomocy Spółce w sezonie 2018/19, której sytuację pod względem wyniku finansowego należy prognozować jako trudną. Prosił też o podanie kosztów produkcji w cukrowniach polskich, niemieckich. Pytał również o inne ważne kwestie:

5) Krajowa Spółka Cukrowa dokonując eksportu cukru, szczególnie na rynki poza unijne, przy założeniu 600 tysięcznej wielkości nadwyżki na rynku wewnętrznym, przy jakiej średniej cenie za tonę Spółka dokonywała eksportu i o ile ceny eksportowe odbiegały od kosztów produkcji? Jaki jest średni koszt produkcji 1 tony cukru?
6) Ile wyeksportowały w tym czasie z nadwyżki cukru wewnątrz krajowej 3 podmioty zagraniczne produkujące łącznie 1.4 mln ton. 60% produkcji krajowego rynku cukru należą do 3 niemieckich podmiotów Sudzucker, Nordzucker, Pfeifer & Langen? Proszę o określenie w ramach każdego z tych podmiotów, jaki jest udział procentowy w produkcji cukru na rynku polskim w stosunku do całości produkcji w poszczególnych firmach.

7) Skoro sieci handlowe sprzedają cukier w cenach poniżej kosztów produkcji, ceny dochodzą do 1 – 1.10 złotych , czy podjęto działania wyjaśniające, także przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy nie dochodzi do zjawiska zmowy cenowej, mającej na celu zdestabilizowanie sytuacji na rynku cukru w celu wyeliminowania Krajowej Spółki Cukrowej?
8) Czy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił/zamierza wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zbadania, czy na rynku cukru nie mamy do czynienia z procederem cen dumpingowych?”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W lipcu br. ministerstwo rolnictwa zapowiedziało utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, którego głównym elementem ma być Krajowa Spółka Cukrowa. Ma to być szansa na jej rozwój, z koniecznością, według ministerstwa rolnictwa, dywersyfikacji produkcji. Poseł Sachajko zaznacza, że nie do końca wiadomo, co resort faktycznie zamierza zrobić i nie ma tu na razie żadnych konkretów.

RIRM / Radio Wnet / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply