Poseł PSL Henryk Kmiecik zareagował na słowa szefa FBI Jamesa Comeya o współodpowiedzialności Polaków za holocaust Żydów w oryginalny sposób. Parlamentarzysta przypomniał w rewanżu o eksterminacji ludności indiańskiej na kontynencie amerykańskim.

Interpelacja posła Kmiecika została poświęcona „systemowej zagładzie Indian dokonanej przez przodków obecnych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej”. Według niego w XIX stuleciu doszło do „bestialskiego i systemowego mordowania członków społeczeństwa indiańskiego przez regularne oddziały armii amerykańskiej”, co „przez wielu naukowców uznawane jest za działania tożsame z holokaustem”

Jak zaznaczył parlamentarzysta, „przykładem zaplanowanego ludobójstwa” może być masakra nad Wounded Knee z 29 grudnia 1890 roku, czyli ostatnie duże starcie Amerykanów z Indianami Wielkich Równin. Zginęło wtedy około 300 Lakotów, większość ofiar to kobiety i dzieci.

Według posła PSL polskie MSZ powinno wezwać Amerykanów do zadośćuczynienia Indianom oraz wystąpić z międzynarodową inicjatywą mającą na celu ustanowienie rocznicy masakry Wounded Knee „dniem zagłady ostatnich wolnych mieszkańców Ameryki Północnej” – podaje „Rzeczpospolita”.

„Rzeczpospolita” / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    vileyko :

    Moze ten Kmiecik i „trolluje” ale faktem jest ze rzad Stanow Zjednczonych na przelomie dziejow wymordowal ok 200 mln(!) Indian w sposob bezposredni (dokonujac rzezi dorownujacych w okrocienstwie Rzezi Wolynskiej) lub posredni (np.poprzez koce zainfekowane wirusem grypy na ktora Indianie nie mieli odpornosci). Wisienka na krwawym amerykanskim torcie indianskiego holokaustu jest wysiedlanie Indian do rezerwatow na tereny nienadajace sie do upraw ani do polowan, a ktore dzis okazuja sie pelne zloz gazow i ropy wiec proces wyrugowywania narodow indianskich nawet z rezerwatow trwa w najlepsze. Polecam ksiazke – dokument holokaustu Indian autor Dee Brown „Pochowaj me serce w Wounded Knee”