Poseł Kukiz'15, Piotr Liroy-Marzec żąda od MSZ wyjaśnień w sprawie sytuacji Polaków na Litwie i działań rządu zmierzających do jej poprawy.

Poseł Liroy postanowił zareagować na bezczynność polskich władz w sprawie sytuacji Polaków na Litwie. Wystosował on interpelację do MSZ.

Jakie działania podejmuje polska dyplomacja na Litwie, w strukturach UE, w organizacjach europejskich i ogólnoświatowych, w NATO aby zakończyć dyskryminację mniejszości polskiej na Litwie?– pyta się Liroy.

Posłowi Kukiza’15 chodzi szczególnie o sprawę szkoły im. Lelewela w Wilnie, o której wcześniej informował nasz portal.

CZYTAJ: Trwa walka o legendarną polską szkołę w Wilnie. „Będziemy jej bronili do końca, ale brak nam wsparcia politycznego”

Władze miasta chcą przesunąć polską szkołę do innej dzielnicy. Już wcześniej została ona zdegradowana z poziomu szkoły średniej do podstawowej.

Poniżej pełna treść interpelacji:

Interpelacja w sprawie dyskryminacji Polaków na Litwie

Szanowny Panie Ministrze,

w ostatnich tygodniach zwracają się do mnie liczni nasi rodacy zamieszkujący na Litwie. Oprócz znanych od lat problemów m. in. z pisownią nazwisk, pojawiają się ciągle nowe, związane przede wszystkim z utrudnianiem przez władze litewskie funkcjonowania polskich szkół.

Wobec powyższego, pragnę zapytać:

– Jakie działania podjął Ambasador RP na Litwie w sprawie polskiej szkoły im. Lelewela w Wilnie i czy minister ocenia te działania jako wystarczające i adekwatne do sytuacji?

– Jak wyglądała pomoc Państwa Polskiego a w szczególności MSZ dla polskiej szkoły im. Lelewela w Wilnie od 2006 do 2016? Proszę o uwzględnienie każdego roku osobno.

– Jak wyglądała pomoc Państwa Polskiego a w szczególności MSZ dla polskiej szkoły im. Lelewela w Wilnie od 2006 do 2016? Proszę o uwzględnienie każdego roku osobno.

– Jakie działania podejmuje polska dyplomacja na Litwie, w strukturach UE, w organizacjach europejskich i ogólnoświatowych, w NATO aby zakończyć dyskryminację mniejszości polskiej na Litwie?

Z poważaniem,

Piotr Liroy-Marzec

Poseł na Sejm RP

KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    polski_pan :

    Nie jestem ekspertem od procedur sejmowych ale być może jeśli każdy poseł partii uważajacej się za patriotyczna złoży interpelację w tej sprawie, najlepiej różniaca sie na tyle że nie będzie można ich wrzucić do jednego worka ??? To Waszczu nie mogac wyjść z Sejmu z powodu interpelacji może wreszcie coś zrobi dla Polskiej edukacji na „europejskiej” Litwie?