W związku z decyzją portugalskiego urzędu antymonopolowego m.in. Jeronimo Martins i Auchan mają zapłacić blisko 25 mln euro kary za zmowę cenową. To kolejna taka kara w tym miesiącu.

W połowie listopada portugalski urząd ds. konkurencji (AdC) nałożył karę w wysokości 24,6 mln euro z powodu trwającej przez kilkanaście lat zmowy cenowej na towary jednego z producentów żywności. Wśród ukaranych podmiotów znalazły się sieć Auchan i Pingo Doce, która należy do grupy Jeronimo Martins, posiadającej w Polsce sklepy Biedronka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Za zmowę cenową ukarano także supermarkety Modelo Continente oraz spółkę Bimbo Donuts, dostarczającą do wszystkich ukaranych sieci produkty spożywcze.

Jak podało AdC, jednolite ceny w trzech sieciach odbywało się za pośrednictwem przedstawicieli spółki Bimbo Donuts w latach 2005-2016 i, według urzędu, działało „na szkodę konsumentów”.

Z maili przedstawionych przez AdC wynika, że zmowa cenowa dotyczyła kilkunastu produktów, dostarczanych przez Bimbo Donuts, w tym głównie słodyczy i pieczywa.

Sieć Pingo Doce została ukarana na blisko 7,2 mln euro, natomiast Auchan — na prawie 3 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie państwowy holding spożywczy. Podpisano umowę między ministerstwami

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak przypomniał „Business Insider”, 3 listopada 2021 r. portugalski urząd ds. konkurencji poinformował, że ukarał Pingo Doce, Auchan, Modelo Continente oraz sieć Intermarche za stworzenie kartelu, dyktującego ceny kilku napojów, głównie piwa oraz wody gazowanej. Proceder, ukarany na łączną kwotę 92,8 mln euro, był prowadzony w portugalskich sklepach tych sieci od 2003 do 2016 r. Pośrednikiem w rozmowach pomiędzy sieciami miał być dostawca napojów, spółka Super Bock, która również została ukarana.

CZYTAJ TAKŻE: „DGP”: właściciel Biedronki wyprowadził z Polski ponad 2 mld złotych

Kresy.pl / businessinsider.com.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz