Do portu w Świnoujściu trafiło ponad 2,3 tys. ton nielegalnych odpadów z Norwegii, w postaci zrębków drewnianych zanieczyszczonych lakierami i farbami. W dokumentach opisano je jako korek i drewno. Wszystko ma wrócić do Norwegii.

Jak podał w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, do portu w Świnoujściu trafiło ponad 2,3 tys. ton nielegalnych odpadów z Norwegii.

„ To był transport norweskiej firmy, która zadeklarowała, że są to odpady, które mogą podróżować na tzw. zielonej liście, czyli bez wymaganych zezwoleń” – wyjaśniła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa GIOŚ, Agnieszka Borowska. Zaznaczyła, że jeśli taki odpad nie jest niebezpieczny i nie stwarza problemów z recyklingiem, to drewno można przewozić dość swobodnie po Europie. Jednak w tym przypadku, były to zrębki drewniane, zanieczyszczone lakierami i farbami – co jest niedozwolone.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Borkowska powiedziała, że tego rodzaju odpady powinny uzyskać zezwolenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce oraz w Norwegii. W tym przypadku, dokumenty stwierdzały nieprawdę. Inspektorzy GIOŚ ustalili, że norweskie odpady przypłynęły do Polski niezgodnie z przepisami o transgranicznym przemieszczaniu odpadów, ponieważ to, co było w dokumentach nie zgadzało się z tym, co było w ładowni.

Według informacji przekazanych przez Inspektorat, „odpady zgromadzone w ładowni były mokre, wyczuwalny był zapach stęchlizny”, zaś „drewniane zrębki przemieszano z lakierowanymi i pomalowanymi farbą, a także folią”. Ponadto, wśród odpadów w ładowni znajdowały się również metale oraz „fragmenty płyt pilśniowych, laminowanych, przemieszane z gąbką tapicerską”.

Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska powiedział, że takie transporty, wykorzystujące przepisy o legalnym transgranicznym przemieszczaniu odpadów na tzw. zielonej liście, są poddawane szczególnej kontroli.

Ładunek przypłynął do Polski z Norwegii statkiem 15 października. Norweskie władze zostały powiadomione przez Główny Inspektorat o nielegalnym przemieszczaniu odpadów i o wszczęciu postępowania administracyjnego. Zapowiadano, że statek z transportem ma wrócić Norwegii. Według informacji z piątkowego popołudnia, był już wówczas w drodze.

Polskie służby coraz częściej wykrywają przypadki przemytu śmieci do Polski. Rośnie jednak także ich legalny wwóz. W 2018 roku do Polski przywieziono z innych państw 434,4 tys. ton śmieci, co było rekordowym poziomem, trzykrotnie wyższym niż w roku 2015.

Forsal.pl / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz