Litwa poprosiła USA o zainstalowanie u siebie broni jądrowej? MSZ Litwy: padliśmy ofiarą hakerów

Media, instytucje państw członkowskich NATO oraz misje dyplomatyczne otrzymały w piątek e-mail z adresu MSZ Litwy o tym, że prezydent tego kraju zaproponował USA rozmieszczenie na terytorium Litwy amerykańskiej broni jądrowej. Później służba prasowa litewskiej dyplomacji zdementowała ten komunikat twierdząc, że został on wysłany przez hakerów.

W mailu zatytułowanym „Litwa proponuje zbudowanie bazy USA na Litwie” napisano, iż MSZ Litwy „potwierdza, iż prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda zaproponował zbudowanie bazy wojskowej USA na Litwie i transfer taktycznej broni nuklearnej zgromadzonej w bazie lotniczej Incirlik”. W mailu dodano, że już w październiku na Litwę przybędzie 500 amerykańskich wojskowych w celu budowy koniecznej infrastruktury.

Litewskie MSZ jeszcze tego samego dnia ogłosiło, że nie wysyłało podobnej wiadomości. „Jest to prawdopodobnie kompleksowy informacyjno-cybernetyczny atak. Właściwe organy badają ten incydent” – napisano w oświadczeniu wysłanym do mediów.

Rzeczniczka prasowa MSZ Litwy ujawniła, że fałszywy komunikat otrzymało kilka redakcji mediów, instytucje państw członkowskich NATO oraz misje dyplomatyczne. Komunikat został wysłany z oficjalnego adresu departamentu komunikacji i dyplomacji kulturalnej litewskiego MSZ.

W poniedziałek New York Times pisał, że w związku z ostatnimi napięciami pomiędzy Turcją a USA urzędnicy Departamentu Stanu i Departamentu Energii „po cichu” weryfikowali plany ewakuacji około 50 taktycznych bomb jądrowych zgromadzonych w bazie lotniczej Incirlik w Turcji. Zdaniem gazety wycofanie tej broni z Turcji oznaczałoby faktyczny koniec turecko-amerykańskiego sojuszu. Z drugiej strony, w opinii jednego z urzędników, z którym rozmawiał NYT, arsenał ten stał się obecnie „zakładnikiem Erdogana”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Agencja dpa: Lotnictwo NATO ćwiczy użycie broni jądrowej

Kresy.pl / delfi.lv / nytimes.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz