Polskie spółki budowlane mają nadzieję na otrzymanie zamówień na modernizację budynków na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Jak pisze polski portal forsal.pl, przedstawiciele polskich firm budowlanych twierdzą, że rynek ociepleń budynków na Litwie rozwija się dynamicznie i dlatego polska branża budowlana, w której w ostatnich kilku latach pracę straciło około 41 tys. osób, ma duże szanse, aby zdobyć wiele nowych zleceń na Litwie.

Przedstawiciele polskiej branży budowlanej uważają, że na Litwie polskie spółki budowlane znajdą wielu potencjalnych klientów. “To potencjalni odbiorcy dla polskich przedsiębiorców. W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania stron. Litwini potrzebują nie tylko materiałów ociepleniowych, ale także okien, drzwi, urządzeń grzewczych, takich jak wysokoefektywne kotły, czy do odzyskiwania ciepła z instalacji. A nasze firmy mają wszystkie te materiały z niezbędnymi certyfikatami, co jest dla Litwinów bardzo ważne” – powiedział Ryszard Kowalski, prezes Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Istotną przewagą konkurencyjną polskich firm jest wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektów renowacji budynków w Polsce. “W Polsce problem renowacji został praktycznie rozwiązany. Posiadamy duże doświadczenie w tej dziedzinie, chcemy i możemy podzielić się nim z Litwą” – powiedział podczas spotkania w sierpniu bieżącego roku z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska Litwy kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP na Litwie, Henryk Waldemar Szymański.

Niezaprzeczalnym atutem polskich spółek, dzięki wieloletnim doświadczeniom na rynku krajowym, są technologie. “Na Litwie są bardzo długie zimy, dlatego efektywna renowacja jest możliwa wyłącznie w ciągu kilku miesięcy w ciągu roku. Polskie przedsiębiorstwa mają technologie, które pomogą złagodzić sezonowe problemy. Część robót wykonujemy również w zimie” – zaznaczył w sierpniu tego roku I Sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP na Litwie w Wilnie Piotr Hajdecki.

W drugiej połowie sierpnia odbyło się w Wilnie spotkanie urzędników litewskiego Ministerstwa Środowiska z przedstawicielami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie. Podczas spotkania omówiono kwestie renowacji infrastruktury budowlanej na Litwie. Obie strony wykazały chęć ściślejszej współpracy w tej dziedzinie.

“Doświadzcenie Polski w sferze renowacji jest bezsprzeczne. W Polsce renowacja odbywa się od dawna, dlatego możemy się wiele nauczyć od naszych sąsiadów. Umówiliśmy się, że na przyszłych spotkaniach przedstawiciele Polski zaprezentują przykłady swoich sukcesów. Także interesują nas błędy, które zostały popełnione, abyśmy mogli ich uniknąć” – powiedziała na spotkaniu w sierpniu tego roku wiceminister środowiska Litwy Daiva Matonienė.

20 września bieżącego roku odbyła się w Wilnie konferencja zorganizowana przez Ambasadę RP na Litwie, na której wystąpili przedstawiciele polskich firm i podzielili się ze stroną litewską swoimi doświadczeniami z dziedziny modernizacji i ocieplania budynków.

Na Litwie 96 procent wszystkich bloków, a więc 36 tys., zbudowano jeszcze w okresie sowieckim przed 1993 rokiem. Aktualnie większość znajduje się w takim stanie, że wymaga modernizacji. Z kalkulacji przeprowadzonej przez litewski portal atnaujinkbusta.lt wynika, że modernizacja budynków na Litwie pochłonie w sumie około 43 mld lt. Termomodernizacja potrwa do 2020 roku. Planuje się, że dzięki niej konsumpcja energii na Litwie powinna spaść o 20 proc.

Do tej pory na Litwie ocieplono i wymieniono instalacje grzewcze w ponad 700 budynkach z 1,5 tys. planowanych do końca 2015 roku. Jak wynika z informacji litewskiej Agencji Oszczędzania Energii w Mieszkalnictwie, na ten pierwszy etap litewski rząd przewidział wsparcie w wysokości 500 mln lt. Do realizacji projektów rząd Litwy wybrał 53 firmy.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply