Funkcjonariusze CBŚP i KAS w ramach potężnej akcji zlikwidowali fabrykę kokainy i rozbili grupę przestępczą. Zatrzymano 7 podejrzanych i zabezpieczono niemal 2 tony kokainy, wartej na „czarnym rynku” ponad 2 miliardy złotych.

W czwartek poinformowano, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali fabrykę kokainy, rozbijając zarazem międzynarodową grupę przestępczą. Przestępcy zajmowali się także przemytem narkotyków z Kolumbii. Przechwycono opium i kokainę o wartości nawet 2,2 mld złotych.

Funkcjonariuszom KAS z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni pomógł także pies przeszkolony do wykrywania środków odurzających. Narkotyki znaleziono podczas rewizji dwóch kontenerów, które przypłynęły z Kolumbii. Oficjalnie, zawierały kredę. Jak wykazały dokładne badania, w części worków z kredą, ściślej w 74 z 1600, znajdowało się 1850 kg wysokiej jakości kokainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Szef Komendant Główny Polskiej Policji Jarosław Szymczyk powiedział, że ilość zabezpieczonego narkotyku przekłada się na prawie 7,5 mln działek dilerskich. – Ten narkotyk miał siać spustoszenie na terenie Unii Europejskiej – zaznaczył.

Nielegalna fabryka i magazyn narkotyków znajdowały się na terenie województwa wielkopolskiego. Działania przestępców było od miesięcy obserwowane przez funkcjonariuszy pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska.

Według oficjalnego komunikatu, funkcjonariusze czekali na odpowiedni moment, aby jak najskuteczniej uderzyć w przemytników.

„Ciężka praca KAS i CBŚP pozwoliła na jednoczesne przejęcie ogromnej ilości nielegalnego towaru w gdyńskiej bazie kontenerowej oraz zamknięcie fabryki kokainy i zlikwidowanie magazynu narkotykowego w województwie wielkopolskim” – napisano.

„30 listopada do Polski z Niemiec przyjechało 5 mężczyzn – czterech obywateli Kolumbii oraz obywatel Iranu, przebywający w Niemczech. Od tego momentu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze KAS nie „spuszczali z nich oka”. Mężczyźni w Polsce zamieszkali na terenie wynajętej posesji w woj. wielkopolskim. Okazało się, że te osoby wspólnie z dwoma Polakami na terenie wynajętej posesji w przeciągu kilku dni zorganizowali funkcjonujące na ogromną skalę laboratorium, w którym była przetwarzana i wytwarzana kokaina. Zlikwidowano także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków” – czytamy w komunikacie.

jak podano, śledczy zabezpieczyli 10 kg gotowej kokainy, która miała trafić do Niemiec. Przejęto także około 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę (faza produkcji), kilkaset litrów różnego rodzaju chemikaliów, aparaturę laboratoryjną, a nawet specjalistyczną prasę hydrauliczną z formą zawierającą logo kartelu kolumbijskiego.

Sprawa wywołała wielkie zainteresowanie medialne. W związku z nią premier Mateusz Morawiecki zorganizował w czwartek specjalną konferencję prasową. Powiedział, że dzięki bardzo skutecznej akcji polskich służb zdołano zapobiec przemytowi na skalę europejską.

– Zostały znalezione zapakowane worki, już ostemplowane stemplem kartelu narkotykowego, przygotowane do wysyłki – mówił szef rządu. – Państwo powinno być zawsze o krok przed przestępcami. To dla mnie ogromny powód do dumy, że mamy służby śledcze działające na najwyższym europejskim, jeśli nie światowym poziomie. To przestępcy mają się bać sprawnego, silnego państwa, a nie obywatele mają się bać przestępców.

Morawiecki podkreślił, że udaremniono „największy przemyt w historii ostatnich wielu lat”, Zaznaczył też, że „co do wartości, to pewnie największy przemyt w historii co najmniej ostatnich 30 lat”.

– Uratowaliśmy od łez, tragedii, od złamanych życiorysów i od śmierci nie tylko wielu Polaków, ale również wielu Europejczyków – powiedział premier. – Mogę powiedzieć: możemy spać spokojnie, ponieważ państwo jest silne i sprawne wobec silnych i sprawnych przestępców i grup przestępczych, a wyrozumiałe wobec słabszych.

Szef KAS Piotr Walczak podkreślił podczas konferencji, że sukces to przede wszystkim efekt ciężkiej pracy analitycznej administracji skarbowej.

Przeczytaj: Dorohusk: udaremniono próbę przemytu rekordowej partii bursztynu z Ukrainy

Czytaj także: Próba przemytu papierosów z Białorusi wartych miliony złotych

rmf24.pl / cbsp.policja.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz