Funkcjonariusze CBŚP i KAS w ramach potężnej akcji zlikwidowali fabrykę kokainy i rozbili grupę przestępczą. Zatrzymano 7 podejrzanych i zabezpieczono niemal 2 tony kokainy, wartej na „czarnym rynku” ponad 2 miliardy złotych.

W czwartek poinformowano, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali fabrykę kokainy, rozbijając zarazem międzynarodową grupę przestępczą. Przestępcy zajmowali się także przemytem narkotyków z Kolumbii. Przechwycono opium i kokainę o wartości nawet 2,2 mld złotych.

Funkcjonariuszom KAS z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni pomógł także pies przeszkolony do wykrywania środków odurzających. Narkotyki znaleziono podczas rewizji dwóch kontenerów, które przypłynęły z Kolumbii. Oficjalnie, zawierały kredę. Jak wykazały dokładne badania, w części worków z kredą, ściślej w 74 z 1600, znajdowało się 1850 kg wysokiej jakości kokainy.

 

Szef Komendant Główny Polskiej Policji Jarosław Szymczyk powiedział, że ilość zabezpieczonego narkotyku przekłada się na prawie 7,5 mln działek dilerskich. – Ten narkotyk miał siać spustoszenie na terenie Unii Europejskiej – zaznaczył.

Nielegalna fabryka i magazyn narkotyków znajdowały się na terenie województwa wielkopolskiego. Działania przestępców było od miesięcy obserwowane przez funkcjonariuszy pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska.

Według oficjalnego komunikatu, funkcjonariusze czekali na odpowiedni moment, aby jak najskuteczniej uderzyć w przemytników.

“Ciężka praca KAS i CBŚP pozwoliła na jednoczesne przejęcie ogromnej ilości nielegalnego towaru w gdyńskiej bazie kontenerowej oraz zamknięcie fabryki kokainy i zlikwidowanie magazynu narkotykowego w województwie wielkopolskim” – napisano.

“30 listopada do Polski z Niemiec przyjechało 5 mężczyzn – czterech obywateli Kolumbii oraz obywatel Iranu, przebywający w Niemczech. Od tego momentu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze KAS nie “spuszczali z nich oka”. Mężczyźni w Polsce zamieszkali na terenie wynajętej posesji w woj. wielkopolskim. Okazało się, że te osoby wspólnie z dwoma Polakami na terenie wynajętej posesji w przeciągu kilku dni zorganizowali funkcjonujące na ogromną skalę laboratorium, w którym była przetwarzana i wytwarzana kokaina. Zlikwidowano także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków” – czytamy w komunikacie.

jak podano, śledczy zabezpieczyli 10 kg gotowej kokainy, która miała trafić do Niemiec. Przejęto także około 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę (faza produkcji), kilkaset litrów różnego rodzaju chemikaliów, aparaturę laboratoryjną, a nawet specjalistyczną prasę hydrauliczną z formą zawierającą logo kartelu kolumbijskiego.

Sprawa wywołała wielkie zainteresowanie medialne. W związku z nią premier Mateusz Morawiecki zorganizował w czwartek specjalną konferencję prasową. Powiedział, że dzięki bardzo skutecznej akcji polskich służb zdołano zapobiec przemytowi na skalę europejską.

– Zostały znalezione zapakowane worki, już ostemplowane stemplem kartelu narkotykowego, przygotowane do wysyłki – mówił szef rządu. – Państwo powinno być zawsze o krok przed przestępcami. To dla mnie ogromny powód do dumy, że mamy służby śledcze działające na najwyższym europejskim, jeśli nie światowym poziomie. To przestępcy mają się bać sprawnego, silnego państwa, a nie obywatele mają się bać przestępców.

Morawiecki podkreślił, że udaremniono „największy przemyt w historii ostatnich wielu lat”, Zaznaczył też, że „co do wartości, to pewnie największy przemyt w historii co najmniej ostatnich 30 lat”.

– Uratowaliśmy od łez, tragedii, od złamanych życiorysów i od śmierci nie tylko wielu Polaków, ale również wielu Europejczyków – powiedział premier. – Mogę powiedzieć: możemy spać spokojnie, ponieważ państwo jest silne i sprawne wobec silnych i sprawnych przestępców i grup przestępczych, a wyrozumiałe wobec słabszych.

Szef KAS Piotr Walczak podkreślił podczas konferencji, że sukces to przede wszystkim efekt ciężkiej pracy analitycznej administracji skarbowej.

Przeczytaj: Dorohusk: udaremniono próbę przemytu rekordowej partii bursztynu z Ukrainy

Czytaj także: Próba przemytu papierosów z Białorusi wartych miliony złotych

rmf24.pl / cbsp.policja.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply