Polskie MSZ odpowiada na zamknięcie agencji konsularnej w Smoleńsku

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Ambasador RP w Moskwie w dniu 14 lipca 2023 r. otrzymał notę dyplomatyczną Federacji Rosyjskiej o cofnięciu wydanej 27 czerwca 2011 r. zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Ambasador RP w Moskwie w dniu 14 lipca 2023 r. otrzymał notę dyplomatyczną Federacji Rosyjskiej o cofnięciu wydanej 27 czerwca 2011 r. zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku. Urząd zostanie zlikwidowany z dniem 31 sierpnia 2023 r., a jego dotychczasowe zadania sprawować będzie bezpośrednio Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie.

“Smoleńsk i Katyń jako miejsca mordu niemal 22 tysięcy obywateli państwa polskiego przez NKWD w 1940 r. oraz katastrofy smoleńskiej w 2010 r. mają szczególny, symboliczny wymiar dla wszystkich Polaków. Decyzja rosyjskich władz to przejaw coraz bardziej śmiałych prób fałszowania historii i negowania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo rosyjskie  i konkretnych, znanych z imienia i nazwiska obywateli tego państwa. Dzisiejsze zbrodnie popełniane na Ukrainie to kontynuacja tej barbarzyńskiej praktyki. Wierzymy, że nadejdzie czas, gdy Federacja Rosyjska i jej władze w końcu uszanują prawdę historyczną oraz rozliczą się z własną przeszłością – tylko w ten sposób przestaną stanowić zagrożenie dla świata” – czytamy.

Do zadań Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku należało w szczególności sprawowanie bieżącego nadzoru nad miejscem katastrofy smoleńskiej oraz Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu. Urząd ten stanowił wsparcie dla polskich pielgrzymów, którzy regularnie odwiedzali miejsca pochówku i pamięci ważne dla strony polskiej. Również potomkowie pomordowanych przez NKWD obywateli Związku Sowieckiego, którzy zostali pochowani obok Polaków, mogli dzięki funkcjonowaniu polskiego urzędu poznać prawdę o sowieckich zbrodniach i lepiej zrozumieć historię własnego kraju.

“Decyzja władz Federacji Rosyjskiej to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych. Rzeczypospolita Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi. Jednocześnie MSZ podkreśla, że służby konsularne RP uczynią wszystko, by polscy obywatele pragnący oddać hołd pomordowanym, potrzebujący nagłej pomocy konsularnej  otrzymywali nadal  wszelkie niezbędne wsparcie” – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, premier Rosji Michaił Miszustin podpisał dekret o zamknięciu polskiej placówki konsularnej w Smoleńsku.

„Przyjąć propozycję rosyjskiego MSZ o zamknięciu przedstawicielstwa konsularnego RP w mieście Smoleńsku z okręgiem konsularnym obejmującym terytorium obwodu smoleńskiego” – czytamy w dokumencie.

Jak wyjaśnił rząd, decyzja o zamknięciu agencji została podjęta jako odpowiedź na “nieprzyjazne antyrosyjskie działania polskiego rządu. W szczególności mówimy o nielegalnym zajęciu rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych na terytorium Polski i znacznym ograniczeniu rosyjskiej obecności dyplomatycznej w Polsce”.

„Rozkaz rządu Federacji Rosyjskiej, przyjęty jako środek odwetowy, umożliwia przywrócenie parytetu między urzędami konsularnymi Rosji w Polsce i Polski w Rosji” – czytamy.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Smoleńsk i Katyń jako miejsca mordu niemal 22 tysięcy obywateli państwa polskiego przez NKWD w 1940 r. oraz katastrofy smoleńskiej w 2010 r. mają szczególny, symboliczny wymiar dla wszystkich Polaków. Decyzja rosyjskich władz to przejaw coraz bardziej śmiałych prób fałszowania historii i negowania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo rosyjskie i konkretnych, znanych z imienia i nazwiska obywateli tego państwa. Dzisiejsze zbrodnie popełniane na Ukrainie to kontynuacja tej barbarzyńskiej praktyki. Wierzymy, że nadejdzie czas, gdy Federacja Rosyjska i jej władze w końcu uszanują prawdę historyczną oraz rozliczą się z własną przeszłością – tylko w ten sposób przestaną stanowić zagrożenie dla świata” – czytamy.” – proponuję, żeby “nasz” MSZ nie próbował fałszować historii ponieważ zbrodnie w Smoleńsku i Katyniu zostały popełnione przez państwo SOWIECKIE a nie ROSYJSKIE poza tym już w latach 90 ub. wieku nadszedł czas kiedy FEDERACJA ROSYJSKA i jej władze uszanowały prawdę historyczną oraz rozliczyły się z własną a także SOWIECKĄ przeszłością poprzez przyznanie tego, że to SOWIECKIE NKWD

  2. Kasper1
    Kasper1 :

    dokonało zbrodni na 21 500 polskich oficerach, dokonały ekshumacji i ponownego pochowania ofiar mordu na cmentarzu. NATOMIAST prawie identyczna nota w 80 rocznicę ludobójstwa na Kresach powinna zostać przekazana ambasadorowi Ukrainy Zwaryczowi i taka powinna być jej treść: „Wołyń i była Małopolska Wschodnia jako miejsca mordu ok. 160 tysięcy obywateli państwa polskiego przez OUN-UPA w latach 1943 – 1947 mają szczególny, symboliczny wymiar dla wszystkich Polaków. Decyzja ukraińskich władz o blokowaniu poszukiwań, ekshumacji i ponownego pochówku ofiar to przejaw nie tylko braku podstawowych norm człowieczeństwa ale także coraz bardziej śmiałych prób fałszowania historii i negowania odpowiedzialności za bestialskie ludobójstwo popełnione przez Ukraińców znanych z imienia i nazwiska. Wierzymy, że nadejdzie czas, gdy Ukraina i jej władze w końcu uszanują prawdę historyczną oraz rozliczą się z własną przeszłością – tylko w ten sposób przestaną stanowić zagrożenie dla wszystkich swoich sąsiadów a przez to dla świata”.