Agencja Rozwoju Przemysłu podała dane na temat wyników, jakie osiągnęło polskie górnictwo po pierwszych trzech kwartałach 2017 roku.

Według ostatniej Analizy ARP, wskaźniki finansowe jakie osiągnęło górnictwo pozostają najlepsze od kilku lat. Zauważono jednak spadek wydobycia węgla o ponad 3 mln ton i spadek jego sprzedaży o ok. 4,8 mln ton. Wzrósł także import – o ponad 2 mln ton.

Do końca września wydobyto łącznie 48,9 mln ton węgla. Można prognozować, że wydobycie węgla oraz jego sprzedaż w skali całego roku ukształtuje się na poziomie 66-67 mln ton – uważa dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Henryk Paszcza.

ZOBACZ TAKŻE: Brakuje polskiego węgla, co wywołało miejscowe wzrosty cen

Pomimo spadku sprzedaży węgla, była ona większa o ok. 400 tys. ton od wydobycia, ponieważ pozbywano się węgla zgromadzonego na zwałach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przez pierwsze trzy kwartały tego roku górnictwo węgla kamiennego wypracowało 15,2 mld zł przychodów. Jest to 22 proc. więcej niż rok wcześniej, z czego niemal 38 proc. stanowią przychody ze sprzedaży węgla koksowego, a reszta z węgla energetycznego. Zysk netto górnictwa osiągnął w tym czasie 1,66 mld zł, podczas gdy w zeszły rok zamknięto stratą ok. 427 mln zł. W samym analogicznym okresie 2016 roku strata na sprzedaży węgla sięgała 1,3 mld zł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska: gwałtownie rośnie import węgla, głównie z Rosji

ARP tłumaczy dobre wyniki finansowe przy spadku produkcji efektami trwającej restrukturyzacji jaką przechodzi górnictwo, redukcji kosztów działalności, oraz wzrostem cen węgla. Przez trzy kwartały tego roku średnia cena tego surowca wyniosła 309,87 zł za tonę – to o niemal jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym. Wzrosła zwłaszcza cena węgla koksowego – o ponad 200 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Na początku października w górnictwie pracowały 82 284 osoby, z czego 63 279 stanowili górnicy pracujący pod ziemią.

Kresy.pl / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz