Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz skomentował doniesienia o rzekomych planach przekazania przez rząd polskich myśliwców F-16 Ukrainie.

Poseł Lewicy i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Paweł Krutul zamieścił na Twitterze wpis, w którym sugerował, że polski rząd zamierza przekazać Ukrainie myśliwce F-16. Zaznaczył, że „to oznaczać będzie, że się rozbrajamy za rządów PiS”.

We wtorek na wpis posła odpowiedział wiceminister obrony, Wojciech Skurkiewicz. „Nie ma tematu przekazania polskich F-16” – napisał. Wpis ten spotkał się z pozytywną reakcją Krutula.

Dodajmy, że deklaracja wiceszefa MON została odnotowana przez media na Ukrainie.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki został zapytany o możliwość przekazania Ukraińcom myśliwców F-16 czy rakiet dalekiego zasięgu. Zaznaczył, że zorganizowanie wsparcia dla Ukrainy ze strony Zachodu, w postaci czołgów czy systemów Patriot, „to były z naszej strony naciski, ale także uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi”.

Podobnie jak było to kilka miesięcy temu, w kontekście MIG-ów, tak samo i jakakolwiek inna siła powietrzna będzie w uzgodnieniu z państwami NATO realizowana i ewentualnie przekazywana. Będziemy działali w pełnej koordynacji” – oświadczył Morawiecki. Ukraińskie media zinterpretowały te słowa jako deklarację, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje F-16, jeśli Amerykanie się na to zgodzą.

Niedawno premier Ukrainy Denys Szmyhal w rozmowie z portalem Politico oświadczył, że Kijów spodziewa się wkrótce otrzymać myśliwce z Zachodu. Nieoficjalne informacje wskazują, że część amerykańskich wojskowych „po cichu naciska na Pentagon, aby zatwierdził wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę”. Serwis ten twierdzi jednak, że sprzeciwia się temu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra powiedział na początku stycznia, że jest gotów rozważyć dostawę myśliwców F-16 na Ukrainę. Zaapelował jednak o ostrożność.

Jak informowaliśmy, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował w ubiegłym tygodniu, że w Europie ruszyły prace nad dostawą myśliwców F-16 na Ukrainę. Zamieścił w tej sprawie wpis na portalu społecznościowym. Opisał w nim dialog, jaki miał odbyć z jednym ze swoich europejskich odpowiedników.

„- Teraz F-16? – Tak. – Biorę się do roboty, przyjacielu” – napisał Kułeba, relacjonując swoją rozmowę. Twierdzi, że takie pytanie otrzymał „jednego europejskiego kolegi” i udzielił mu takiej właśnie odpowiedzi. Ukraiński minister nie sprecyzował, o przedstawiciela jakiego państwa chodziło.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył zdecydowanie we wtorek, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie myśliwców wielozadaniowych F-16. Przypomnijmy, że jeszcze w poniedziałek amerykański portal Politico podał, że grupa amerykańskich wojskowych naciska na Pentagon, by zatwierdził wysłanie Ukrainie myśliwców F-16.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply