Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz

W poniedziałek zmarł były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Pochodzący z Wileńszczyzny hierarcha miał 97 lat.

Strona internetowa tygodnika „Niedziela” podała w poniedziałek: „Otrzymaliśmy informację, że dziś przed godz. 11, zmarł ks. Kard. Henryk Gulbinowicz”. Duchowny od ponad tygodnia przebywał w szpitalu. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski podawał w ubiegły wtorek, że jego stan jest „bardzo ciężki ale stabilny”.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku na Wileńszczyźnie. W 1944 roku wstąpił do seminarium duchownego w Wilnie, ale studia skończył już w Białymstoku, dokąd Sowieci wygnali jego uczelnię. W 1950 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1955 roku doktoryzował się z teologii moralnej i etyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1970 roku otrzymał święcenia biskupie z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Był administratorem apostolskim tej części archidiecezji wileńskiej, która pozostała w granicach Polski. W grudniu 1975 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim, którym był do przejścia na emeryturę w 2004 roku. W 1985 roku otrzymał od Jana Pawła II kapelusz kardynalski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim czasie media informowały o kard. Gulbinowiczu głównie w kontekście skandali seksualnych w Kościele. 6 listopada br. warszawska Nuncjatura Apostolska wydała oficjalny komunikat, w którym poinformowała o nałożeniu przez Stolicę Apostolską sankcji dyscyplinarnych na kard. Henryka Gulbinowicza. Zaznaczono, że decyzje podjęto „w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała”. Na duchownego nałożono zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym, zakaz używania insygniów biskupich oraz pozbawiono go prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w niej. Kardynała zobowiązano też do wpłacenia „odpowiedniej sumy pieniędzy” na działalność Fundacji Świętego Józefa „na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych z ochronę nieletnich.”

Kresy.pl / niedziela.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz