Połączenie projektów nowelizacji ustawy o IPN – rządowego dotyczącego Holokaustu i poselskiego, dotyczącego zbrodni ukraińskich nacjonalistów, które nastąpiło w Sejmie, spowodowało konsekwencje, które wzbudzają wątpliwości natury konstytucyjnej – uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, będąc w środę gościem audycji „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam, powtórzył przedstawianą wcześniej opinię, iż rozszerzenie odpowiedzialności karnej za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów także na czyny popełniane za granicą, rodzi wątpliwości konstytucyjne. Jednocześnie nie miał takich wątpliwości wobec penalizacji kłamstwa oświęcimskiego.

PRZECZYTAJ: Ziobro: TK musi wyjaśnić sprawę zapisów ustawy o IPN dotyczących zbrodni UPA

Słuszne jest oczywiście ściganie zachowań polegających na zaprzeczeniu zbrodni ludobójstwa na Polakach na Wołyniu. Ale inne powinno być ujęcie prawno-karne tych czynów i inny powinien być zakres obowiązywania tych norm. Dlatego, że kiedy mówimy o odpowiedzialności Niemców jako narodu za II wojnę światową i za zbrodnie Holokaustu, jest to wiedza ogólnoświatowa. Wszyscy o tym wiedzą. Od każdego cywilizowanego dorosłego człowieka na świecie można wymagać, by miał tę elementarną wiedzę, kto wywołał II wojnę światową, kto jest sprawcą Holokaustu i że to nie są Polacy. Jest to wiedza powszechna. Natomiast nie możemy wymagać od wszystkich mieszkańców globu wiedzy na temat relacji polsko-ukraińskich (…) i ścigać każdego, kto w sposób umyślny lub nieumyślny będzie zaprzeczał rzeczywistemu charakterowi tych relacji, w tym też tych zbrodniczych działań, ponieważ to nie jest wiedza powszechna. Mieszkaniec Portugalii, Irlandii czy Meksyku nie wie, co się działo na tych terenach wschodniej Polski, na przykład w 1926 czy 1927 roku i takiej wiedzy nie można od niego oczekiwać. – mówił Ziobro w Telewizji Trwam.

Zdaniem ministra przepisy dotyczące penalizacji „kłamstwa wołyńskiego” powinny obowiązywać tylko na obszarze państwa polskiego i dotyczyć także cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do naszego kraju.

Ziobro powiedział także, że jego ministerstwo od początku było przeciwne połączeniu projektów rządowego i poselskiego (autorstwa posłów Kukiz’15) i sygnalizowało, że może to zrodzić wątpliwości natury konstytucyjnej.

Przypomnijmy, że autor projektu „penalizacji banderyzmu”, poseł Tomasz Rzymkowski, już wcześniej zaprzeczał twierdzeniom przedstawicieli rządu i partii rządzącej, jakoby podczas prac w parlamencie mieli oni wątpliwości co do konstytucyjności przepisów dotyczących zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Pamiętam pana wiceministra Jakiego na komisji sejmowej w dniu 8 listopada 2016 roku, gdy absolutnie niczego nie negował. Wręcz przeciwnie – twierdził, że ministerstwo sprawiedliwości w pełni to popiera. Tak samo uczynił podczas tegorocznej debaty w Sejmie – mówił Kresom.pl Rzymkowski. Komentując słowa Jakiego mówił, że „mamy słowo przeciwko słowu”. – Można zobaczyć stenogram posiedzenia komisji z 8 XI 2016 roku i wypowiedzi pana wiceministra Jakiego. Tam absolutnie żadnych negujących stwierdzeń nie było, ale nie było też żadnej propozycji ze strony ministerstwa sprawiedliwości. Ona była tylko i wyłącznie z naszej strony. Kontra była ze strony PO, a resort sprawiedliwości nasze propozycje wspierało.

Zdaniem Rzymkowskiego wolta obozu rządzącego w sprawie penalizacji „kłamstwa wołyńskiego”, jest „elementem szukania odpowiedzialności za katastrofalne negocjacje ze środowiskami żydowskimi i Izraelem artykułu 55a” ustawy o IPN. – To próba „podzielenia się odpowiedzialnością” za te przepisy – uważa polityk K’15.

Kresy.pl / TV Trwam

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Laszka
  Laszka :

  I tym sposobem powinien Pan Ziobro byc zmuszony do szukania pracy po nastepnych wyborach.

  Kompromitacja obecnej wladzy postepuje. Nie wiem co oni mysla, ale PO dzieki stosunkowi do Ukrainy przegralo wybory, PIS czy jakas inna solidarna mysla, ze z nimi bedzie inaczej??

 2. gotan
  gotan :

  Ziobro tobie już się popieprzyło we łbie na amen!…Dlatego pisowiaki, wybory przegracie .!!!…to tylko krótki komentarz do tego ,co “dobra zmiana” wygaduje i w jakim poważaniu ma kresowian …..Przegracie wybory szmaciarze!!!!

 3. lp
  lp :

  Ta wypowiedź dyskwalifikuje Ziobrę jako ministra sprawiedliwości ponieważ podważa zasadę równości wobec prawa. PiS to zdaje się miało pochodzić od “prawo i sprawiedliwość” a wychodzi na “pazerni i schizofrenicy”. Więcej szkoda pisać bo trzeba by użyć języka jakim posługują się żuliki pod budką z piwem a dzisiaj Wielki Czwartek.

 4. ProPatria
  ProPatria :

  Obawiałem się, że rządzące miernotki pod koniec kadencji będą chciały kupić kresowy elektorat i będą pozorowały zmianę stosunku do banderlandu, walkę o pamięć bestialsko pomordowanych Rodaków, walkę o godność Narodu. Mogli w ten sposób oszukać wielu, gdyż Naród jest spragniony odzyskania dumy i godności, rzeczywistego powstania z kolan. Jednakże butne pisiory wierzące w sondaże dające im 99,9% poparcia na szczęście popełniają te same błędy co zdradzieckie po. I mam nadzieję tak samo skończą.

  • MJD9
   MJD9 :

   @jazmig Talmud poucza, że nietalmudyści nie są w ogóle ludźmi. Według talmudu nietalmudyści są zwierzętami stworzonymi dla posług dla korzyści ludzi czyli talmudystów. Innymi słowy myli się Pan uważając Polaków jako ludzi niższej kategorii, bo wedle talmudu możemy być co najwyżej zwierzętami podlegającymi różnym kategoriom. Naprawdę jest tak, że są ludzie wyznający taki system wartości. Trzeba to na bardzo poważnie brać pod uwagę. To zaś rodzi konieczność bardzo ograniczonego zaufania w poczuciu obowiązku i odpowiedzialności. Żarty się skończyły…

 5. zefir
  zefir :

  Głoszeniem nierównoprawnej dla gojów i Żydów doktryny prawnej Pan Zbigniew Ziobro tylko się kompromituje.Uznawanie uprzywilejowania Żydów nad gojami jest dobitnym potwierdzeniem wątpliwego patriotyzmu tego ministra.Ze słów ministra jego talmudyczna świadomość prawna przebija,talmudyczne słowa uwiarygadnia,że :Dusze żydowskie mają pierwszeństwo,że są częścią Boga,a to tym sposobem są cząstką materialną Boga,jak syn jest z istoty ojca swojego,dlatego też dusza żydowska milsza i przyjemniejsza jest Bogu nad wszystkie dusze innych narodów świata,których dusze pochodzą od diabła i są duszami bydląt i zwierząt.Coś się święci gdy Pan Ziobro tak Żydkom czapkuje.

 6. jaro7
  jaro7 :

  Ziobro wiadomo ze jestes marny prawnik,ale czyżbyś uznawał ze sa równi i równiejsi wobec zbrodni,że jedne ofiary są ważniejsze a inne mniej?Czyżbyś miał rozmowę z Danielsem? Do jakich granic ty i tobie podobne ciołki w PiS i przybudówkach posuniecie sie w swoim ZAPRZAŃSTWIE? I kiedy i czy wogóle podniesiecie się z ziemi(bo z kolan na podłogę już dawno zaliczyliscie upadek).Ktoś ci kiedys powiedział (wiadomo kto) że jesteś “ZERO’ i coraz trudniej odmówić mu racji.

 7. dexter1504
  dexter1504 :

  Zbysiu , pierdzielisz głupoty .Ktoś kto nie ma kompletnej wiedzy na temat ludobójstwa na Wołyniu ,nie będzie w ogóle się na ten temat wypowiadał. Dorabiasz ideologie do tego by zmienić ustawę i szu8kasz sposobu , ale to staje się śmieszne.

 8. Gaetano
  Gaetano :

  Takie zdanie może wypowiedzieć jedynie zdrajca lub antypolak. “Naród wybrany” ma pierwszeństwo, reszta ma drugorzędne znaczenie. Poza tym na Kresach nie była mordowana inteligencja, więc nie jest to dla nich priorytet.
  Coraz bliżej im do peowskich szumowin, a na dobrą sprawę o wiele więcej ich łączy niż dzieli. Potrafią doskonale zadbać o pozory. Przyjdzie pora na nędznych uzurpatorów i nachalne “ziobranie” o głosy nie wystarczy.