Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie około tysiąca fałszywych alarmów bombowych w polskich szkołach w czasie pisemnych egzaminów maturalnych. – dowiedziało się w czwartek radio RMF FM.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek, w dniu matur z języka polskiego, do 122 szkół w Polsce trafiły powiadomienia o podłożeniu ładunków wybuchowych. W 57 szkołach spowodowało to opóźnienie egzaminu, a w jednej ze szkół – przerwanie. Żaden z alarmów nie potwierdził się.  We wtorek, w dniu pisemnych matur z matematyki, sytuacja powtórzyła się.  Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 663 szkoły zgłosiły tego dnia otrzymanie informacji o podłożeniu ładunków wybuchowych. W 481 z nich po sprawdzeniu matury rozpoczęły się zgodnie z planem, w 181 – z opóźnieniem. Wszystkie alarmy były fałszywe. Według RMF FM alarmów w sumie było około tysiąca.

Jeszcze przed rozpoczęciem matur Centralne Biuro Śledcze Policji ostrzegało, że mogą pojawić się takie doniesienia. Policjanci dowiedzieli się o tym przeglądając tzw. darknet – internet niewidoczny dla zwykłych przeglądarek. Materiały z analiz przeprowadzonych przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji są już w posiadaniu prokuratury.

Jak podały media, m.in. Gazeta Wyborcza, za alarmami stoi prawdopodobnie grupa użytkowników jednego z forów internetowych, która postanowiła zadrwić z policji. Kilka dni przed maturami na forum tym zamieszczono nawet instrukcję, w jaki sposób wysyłać powiadomienia o podłożeniu ładunków wybuchowych. Pojawiła się tam też baza adresowa szkół ponadgimnazjalnych.

Według mediów opisujących sprawę ustalenie sprawców alarmów może być dużym wyzwaniem dla śledczych z powodu specyfiki darknetu. Jeśli się to uda, grozi im do 8 lat więzienia a także poniesienie ogromnych kosztów ewakuacji i zabezpieczenia szkół.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / rmf24.pl / wyborcza.pl / TVP Info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz