Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał w poniedziałek, że dwa podstawowe zakazy wprowadzone przez władze są niezgodne z prawem podstawowym.

Opolski sąd wydał orzeczenie w spawie fryzjera skazanego za łamanie ograniczeń przeciwepidemicznych. Fryzjer prowadził strzyżenie w czasie gdy rozporządzeniem rząd zakazał działalności tego rodzaju zakładów usługowych.

Sprawa była prowadzona po odwołaniu się od kary administracyjnej jaka została na niego nałożona na wniosek policjantów. Funkcjonariusze wkroczyli do zakładu fryzjerskiego w czasie gdy jego właściciel świadczył usługę mimo zakazu przeciwepidemicznego. W efekcie na ich wniosek Sanepid nałożył na mężczyznę karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Jednak mężczyzna odwołał się od decyzji urzędu twierdził, że w danym momencie nie prowadził działalności gospodarczej lecz po prostu strzygł przyjaciela. Urzędnicy stwierdzili jednak, że łamał on nie tylko zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej ale też złamany został obowiązujący wówczas zakaz poruszania się w przestrzeni publicznej poza egzystencjalnie ważnymi sprawami.

Sąd rozpatrując sprawę doszedł do wniosku, że rozporządzenia rządu na podstawie których ograniczona została możliwość działania niektórych przedsiębiorstw oraz poruszania się są niekonstytucyjne, jak zrelacjonował portal Money.pl.

“Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej” – portal zacytował uzasadnienie wyroku.

Money.pl podkreśla, że wyrok ten nie jest jeszcze prawomocny, a urzędnicy mogą się od niego odwołać do sądu wyższej instancji.

Czytaj także: Premier Wielkiej Brytanii ogłasza generalną kwarantannę

money.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply