Radni miasta Rzeszowa na nadzwyczajnej sesji uchylili we wtorek wcześniejszą decyzję o przyznaniu zagranicznym studentom rzeszowskich uczelni prawa do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Decyzję podjęto pod presją opinii publicznej oburzonej dyskryminacją studentów-Polaków.

Jak podał portal dziejesienapodkarpaciu.pl, projekt uchwały o uchyleniu uchwały o bezpłatnej komunikacji dla obcokrajowców został przedstawiony przez przewodniczącego klubu PiS Marcina Fijołka. Fijołek uzasadnił potrzebę uchylenia uchwały tym, że podzieliła ona społeczeństwo. Jego argumentację niejako uznali prezydent Ryszard Ferenc i przewodniczący rady Andrzej Dec, tłumacząc jednak, że ich zamiarem była promocja Rzeszowa za granicą.

Portal Rzeszów News podał, że za wnioskiem o uchylenie dyskryminacyjnej uchwały zagłosowali prawie wszyscy radni – 22. Dwoje (Marcin Deregowski z PO i Grażyna Szarama z PiS) wstrzymało się od głosu. Przeciw był radny niezrzeszony Robert Homicki. W głosowaniu nie wziął udział 1 radny.

Wcześniej na tym samym posiedzeniu rada odrzuciła wniosek PiS ws. przyznania darmowej komunikacji miejskiej uczniom i ulg dla studentów. Rządząca koalicja uznała, że miasta nie stać na takie rozwiązanie – jak podaje portal Nowiny24, kosztowałoby to lokalny budżet co najmniej 1,5 mln zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że rada miejska Rzeszowa podjęła 19. czerwca br. z inicjatywy prezydenta miasta Tadeusza Ferenca decyzję, by zwolnić z opłat za przejazdy komunikacją miejską studentów z innych państw. Tego samego dnia rada, zdominowana przez koalicję proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa i PO odrzuciła wniosek, by bez biletów mogli jeździć także miejscowi uczniowie. Uchwała wywołała natychmiastową reakcję miejscowej struktury Młodzieży Wszechpolskiej, która 25. czerwca zorganizowała demonstrację na rzeszowskim Rynku, na którą przyszło około 200 osób.

Jak pisze portal dziejesienapodkarpaciu.pl, przedstawiciele MW byli obecni także na dzisiejszej sesji rady miasta, na której „żarliwie dyskutowali z Prezydentem Tadeuszem Ferencem”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Na progu imigracyjnej katastrofy: skończymy jak Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy?

Kresy.pl / dziejesienapodkarpaciu.pl / Rzeszów News / Nowiny24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz