Ukraińcy są podzieleni w kwestii przynależności kraju do UE oraz NATO, jednak łączy ich pogląd, że sprawy w kraju idą w złym kierunku.

Tylko 11,2 proc. Ukraińców jest zadowolonych z kierunku, w którym zmierzają sprawy na Ukrainie – wynika z rezultatów sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Aż 84,7 proc. respondentów wyrażało niezadowolenie z kursu Ukrainy – podał w poniedziałek Korrespondent.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Prawie połowa Ukraińców (47,3 proc.) uważa, że Ukraina powinna dążyć do integracji z Unią Europejską. W Euroazjatyckiej Unii Celnej – związku Rosji, Białorusi i Kazachstanu – widziało Ukrainę 11,9 proc. uczestników sondażu. Znaczny odsetek respondentów – 30,1 proc. – był zdania, że Ukraina nie powinna integrować się ani z Unią Europejską, ani z Euroazjatycką Unią Celną. 10,1 proc. nie miało zdania w tej kwestii a 0,6 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Sondaż wykazał także, że ukraińskie społeczeństwo jest podzielone w kwestii dążenia do członkostwa w NATO. 41,1 proc. osób zapytanych o to, jak głosowałyby podczas ewentualnego referendum w sprawie wstąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wybrało odpowiedź „tak”. Przeciwko zagłosowałoby 30,7 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono od 7 do 21. czerwca 2018 roku metodą wywiadów bezpośrednich na próbie 2005 osób z całego terytorium Ukrainy kontrolowanego przez władze w Kijowie. Błąd statystyczny badania wynosi 3,3 proc.

Przypomnijmy, że zgodnie w opublikowanymi w październiku 2017 roku wynikami sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Rating” 35% mieszkańców Ukrainy chciałoby wyprowadzić się z tego kraju na stałe. 61% nie zamierzało opuszczać Ukrainy a 4% nie miało w tej kwestii zdania. Najwięcej osób noszących się z zamiarem wyjechania mieszkało na zachodzie kraju (41%).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Co tak naprawdę myślą Ukraińcy

Kresy.pl / Korrespondent

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz