Rusza budowa nowego przejścia granicznego między Polską a Ukrainą

W Malhowicach koło Przemyśla odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego polsko-ukraińskiego przejścia granicznego.

Jak podają polskie i ukraińskie media, w piątek oficjalnie rozpoczęto budowę polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Kamień węgielny pod budowę wmurowali wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i jej ukraiński odpowiednik z obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

“Dzisiaj rozpoczynamy realizację niezwykle istotnej inwestycji, która przyczyni się do tego, że granica państwa będzie miejscem, które może łączyć, które może powodować wiele płaszczyzn współpracy” – mówiła Ewa Leniart.

„Dziś w Polsce położyliśmy kamień węgielny pod budowę nowego przejścia granicznego i całej niezbędnej infrastruktury. Projekt realizowany jest przez województwo podkarpackie. 19 maja 2020 roku wyznaczono inwestora dla budowy drogowego przejścia w Malhowicach-Niżankowicach. Odbył się również przetarg na roboty budowlane. Wszystko jest gotowe do rozpoczęcia budowy” – napisał Maksym Kozycki na Facebooku.

Koszt budowy przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice ma wynieść 109 milionów złotych. Zakończenie inwestycji przewidziano na 2025 rok. Przejście będzie przeznaczone dla samochodów i autobusów do 3,5 tony.

Po stronie ukraińskiej trwa obecnie budowa drogi z Sambora do przyszłego przejścia granicznego o łącznej długości 46 km. Wartość inwestycji wynosi 19 mln euro, a wykonuje ją polska firma DROG-BUD. Ukraińcy liczą, że droga będzie gotowa w grudniu 2022 roku. Budowa drogi jest prowadzona z kredytu udzielonego Ukrainie jeszcze w 2016 roku, na mocy umowy podpisanej rok wcześniej przez rząd Ewy Kopacz.

Jak pisaliśmy, plany budowy przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice pojawiły się w 2016 roku, jednak inwestycja opóźniała się z powodu braku pieniędzy. W 2018 roku radni Przemyśla przyjęli rezolucję z apelem do premiera, parlamentarzystów okręgu krośnieńsko – przemyskiego, wojewody podkarpackiego oraz marszałka województwa podkarpackiego o rozpoczęcie budowy przejścia. Pod koniec 2019 roku Ministerstwo Finansów zdecydowało o zabezpieczeniu 109 mln złotych na budowę przejścia granicznego w Malhowicach.

Kresy.pl / ukrinform.ua / rzeszow.tvp.pl / rzeszow.wyborcza.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply