RMF FM: sędziowie SN nie będą zwracać odpraw

Sędziowie Sądu Najwyższego „przywróceni” do pracy decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie będą zwracać odpraw, które otrzymali z powodu przejścia w stan spoczynku. – ustaliło w środę RMF FM. Nie dostaną jednak wyrównania za czas, kiedy nie orzekali.

Według RMF FM odprawy odchodzących sędziów to równowartość ich 6-miesięcznego wynagrodzenia. Najwięcej zainkasowali prezesi Iwulski i Zabłocki – po 169,6 tys. złotych. Pozostałych 20 sędziów dostało po 144,3 tys. złotych. Jeśli informacje radia potwierdzą się, sędziowie SN nie będą musieli zwracać odpraw na łączną sumę 3 milionów 225 tysięcy złotych.

Jak pisze RMF FM, w Sądzie Najwyższym podjęto „wstępnie” taką decyzję, ponieważ większość sędziów i tak wkrótce ma przejść w stan spoczynku. „Prawdopodobnie” zachowają oni zainkasowane odprawy a przechodząc na emeryturę już ich ponownie nie dostaną.

Zgodnie z inną decyzją podjętą w Sądzie Najwyższym „przywróceni” do pracy sędziowie nie otrzymają wyrównania za czas, w którym nie orzekali, a więc od lipca lub od września br. Pobierali oni wówczas 75 proc. wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że 19. października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie zabezpieczające, w którym zawiesił przepisy polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, nakazał przywrócenie do pracy sędziów przesuniętych w stan spoczynku oraz nakazał wstrzymanie mianowania na ich miejsce nowych sędziów. Postanowienie TSUE było w pełni zgodne z z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, która zaskarżyła część przepisów ustawy o SN uznając je za niezgodne z prawem UE. Ostateczny wyrok w postępowaniu wynikającym ze skargi KE zapadnie później – mówi się, że może to nastąpić za kilka miesięcy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: I prezes SN przeprosiła za słowa, że za 10 tys. można godnie żyć tylko na prowincji

Kresy.pl / RMF FM

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Wzięli 6-cio mięsięczną odprawę to do widzenia i adieu.Chcesz wrócić na rozprawy sądowe,to zwróć kasę.Inaczej to sądowe cwaniackie złodziejstwo,mafijne oszustwo świętych pasożytniczych krów.Tylko debilny TSUE takie święte finansowe,cwaniackie,pasożytnicze organa sądowe sankcjonuje.Zwyczjne unijne rozbójnicze,pasożytnicze kurestwo.

 2. tagore
  tagore :

  W traktacie z Lizbony Polska i Anglia zapewniły sobie zabezpieczenie przed niektórymi wyczynami TSUE . Działania trybunału w tym wypadku nie mają podstaw prawnych .
  Szanowna redakcja zamiast sięgać do sprawdzonego wielokrotnie przez siebie źródła tj RMF FM mogła by opublikować treść tego zastrzeżenia.