Mieszkańcy gminy, na terenie której ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, opowiedzieli się przeciwko rządowej inwestycji.

Mieszkańcy gminy Baranów, na terenie której rząd planuje Budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, opowiedzieli się w niedzielnym referendum przeciwko planom rządu. 84 proc. uczestników głosowania wyraziło swój sprzeciw wobec budowy CPK w ich gminie. – podała Polska Agencja Prasowa.

Mieszkańcom gminy zadano dwa pytania. Pierwsze brzmiało “Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?”. W drugim spytano mieszkańców, czy zapisy rządowej ustawy specjalnej dotyczącej CPK są korzystne dla mieszkańców. Aż 94,2 proc. głosujących uznało, że mieszkańcy nie skorzystają na rządowej inwestycji.

Spośród 4 tys. 120 uprawnionych, w głosowaniu wzięło udział 1 tys. 932 mieszkańców (47 proc.). Do dyspozycji mieli cztery lokale referendalne – w szkole podstawowej w Baranowie, gminnym przedszkolu w Cegłowie, szkole podstawowej w Bożej Woli i w szkole podstawowej w Kaskach.

Zdaniem wójta gminy Baranów Andrzeja Kołka miejscowi nie chcą budowy CPK a także nie akceptują warunków przedstawionych w specustawie. „Przekaz jest bardzo jasny” – powiedział wójt komentując wyniki referendum.

Sejm przyjął rozwiązania dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego w maju. Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów (PiS oraz WiS, a także część posłów niezrzeszonych, m.in. Robert Winnicki i Jan Klawiter), przeciwko było 190 (zdecydowana większość opozycji, PO-N-PSL-UED, a także zdecydowana większość K’15), a od głosu wstrzymało się 4 posłów. W ramach CPK, w środku Polski, w gminie Baranów między Łodzią a Warszawą blisko trasy wylotowej stolicy przy autostradzie A2, ma powstać multimodalny węzeł transportowy, którego trzonem ma być nowe lotnisko. Według projektu, ma się ono stać jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 roku.

Zdaniem rządu budowa jest konieczna z powodu wyczerpywania się możliwości warszawskiego lotniska im. Chopina. CPK ma się przyczynić do rozbudowy sieci kolejowej i przemodelowania systemu transportowego. Nie zgadza się z tym część opozycji i ekspertów zarzucając rządowi gigantomanię.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: ludzie, opamiętajcie się, Centralny Port Komunikacyjny jest niepotrzebny

Kresy.pl / PAP

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply