Włochy przeprowadzą w dniach 8-9 czerwca referendum, w którym obywatele odpowiedzą na pytanie, czy skrócić o połowę okres oczekiwania dla cudzoziemców ubiegających się o obywatelstwo włoskie.

Jeśli głosujący zatwierdzą propozycję zmiany, reforma skróci wymagany okres pobytu wymagany od imigranta do ubiegania się o obywatelstwo Włoch do pięciu lat. Taka zmiana przyznałany prawo do ubiegania się o włoskie obywatelstwo około 2,5 milionom cudzoziemców, jak podał w piątek portal Remix. Premier Giorgia Meloni sprzeciwie się takiej zmianie, jest ona natomiast popierana przez partie liberalnej i lewicowej opozycji.

Referendum zostało rozpisane po tym, jak partie opozycyjne i organizacje pro-imigranckie, w tym Oxfam Italia, zebrały ponad 500 tys. podpisów we wrześniu ubiegłego roku, spełniając prawny wymóg dla zorganizowania głosowania z inicjatywy społecznej. Pomimo silnego sprzeciwu rządzącej partii Bracia Włoscy (FdI), kierowanej przez premier Giorgię Meloni, rząd był zobowiązany do ustalenia daty głosowania po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w styczniu, które zatwierdziło jego dopuszczalność, podał Remix.

Według obowiązujących obecnie uregulowań prawnych cudzoziemcy muszą mieszkać we Włoszech przez co najmniej 10 lat, zanim będą mogli ubiegać się o obywatelstwo tego europejskiego państwa. Z kolei dzieci urodzone we Włoszech przez cudzoziemców nie mogą również uzyskać obywatelstwa, dopóki nie ukończą 18 lat.

Zwolennicy zmian twierdzą, że obecne prawo jest zbyt restrykcyjne i niezgodne z prawem innych państw europejskich, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Portugalia, gdzie proces naturalizacji trwa zazwyczaj pięć lat. We Francji nabycie obywatelstwa przez imigranta jest dozwolona po dwóch do pięciu latach, w zależności od indywidualnych okoliczności.

Kwestia ta wywołała napięcia w rządzącej koalicji. Antonio Tajani, lider centroprawicowej partii Forza Italia, a także wicepremier, zasugerował w zeszłym roku alternatywną propozycję przyznania obywatelstwa włoskiego dzieciom, które ukończyły 10-letnią ciągłą edukację w krajowym systemie szkolnym, zamiast czekać, aż ukończą 18 lat, czemu sprzeciwia się i premier Meloni ze swoimi Braćmi Włochami (FdI) i Liga Metteo Salviniego.

Aby propozycja zmian okazała się wiążąca, frekwencja na referegndum musi przekroczyć 50 proc. poparcia i zostać poparta przez zwykłą większość głosujących.

Czytaj także: Włochy: Sąd kasacyjny nakazł rządowi zapłacić odszkodowania nielegalnym imigrantom

rmx.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz