We Lwowie po raz kolejny uczczono pamięć Jacka Kuronia, który w 1934 roku urodził się w tym mieście.

W niedzielę 17. czerwca we Lwowie odsłonięto tablicę ku czci Jacka Kuronia. Tablica stanęła w pobliżu Konsulatu Generalnego RP na placu noszącym już imię byłego działacza Solidarności.- podał portal zaxid.net.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W odsłonięciu tablicy wzięli udział wdowa po Jacku Kuroniu – Danuta, wicemarszałek Senatu Bohdan Borusewicz, mer Lwowa Andrij Sadowy, konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski a także przedstawiciele świata naukowego i organizacji społecznych.

Podczas uroczystości mer Lwowa opowiedział o swojej znajomości z Kuroniem. „Jeszcze zanim zacząłem pracować jako mer, z przyjaciółmi wręczaliśmy Jackowi Kuroniowi nagrodę +Halickiego Rycerza+. Pierwsze wrażenie zapamiętałem na całe życie – uśmiechnięty, otwarty, szczery człowiek, który kocha ludzi. Dokładnie tak on wygląda tutaj, na tablicy. On potrafił spoglądać bardzo daleko. We współczesnym świecie bardzo nam brakuje mądrości Jacka Kuronia” – mówił Sadowy.

W marcu br. rada miejska we Lwowie nazwała imieniem Kuronia plac w pobliżu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Właśnie na nim ustawiono tablicę ku czci polskiego polityka. Jak podaje portal zaxid.net, prace na placu związane z aranżacją miejsca trwały od początku maja. Ustawiono ławki i wykonano dodatkową ścieżkę dla wózków inwalidzkich oraz wózków dziecięcych.

W sobotę marszałek Borusewicz odwiedził Cmentarz Łyczakowski. Jak informowano na facebookowym profilu ukraińskojęzycznego „Naszego Słowa” „przedstawiciele ukraińskiej i polskiej inteligencji, wśród których byli Piotr Tyma, Danuta Kuroń, Bohdan Borusewicz, Izabela Chruślińska, Agnieszka Wiśniewska i inni, oddali cześć i złożyli kwiaty w mauzoleum Orląt Lwowskich, żołnierzom UPA [sic!] i bohaterom Niebiańskiej Sotni”. Po jakimś czasie podano, że popełniono literówkę i UPA zmieniono na UHA (Ukraińską Halicką Armię).

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy ze Lwowa chcą ulicy Kuronia i atakują polski rząd

Kresy.pl / zaxid.net

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Ta kanalia, tak „kochająca ludzi”, ale Polaków to już niekoniecznie, wiele zrobiła dobrego dla swej umiłowanej upainy. To właśnie to ścierwo, razem ze swymi żydowskimi przyjaciółmi, uczestniczyło – chociaż te informacje nie są potwierdzone (A. Siwak) – w delegacji jadącej do Moskwy w 1990 roku, która miała na celu zrobić wszystko, aby zapobiec oddaniu Stanisławowa, Tarnopola i, oczywiście, Lwowa oraz Grodna i Wilna z powrotem do Polski.