Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustanawia ona rentę wdowią.
Kancelaria Prezydenta RP przekazała w piątek, że Andrzej Duda zatwierdził ustawę o rencie wdowie. Zakłada ona, że uprawniony do renty rodzinnej małżonek (wdowa lub wdowiec) będzie mógł łączyć otrzymywanie tej renty z pobieraniem 25 proc. innego świadczenia emerytalno-rentowego, albo – według własnego wyboru – pobieraniem innego przysługującego świadczenia w całości oraz 25 proc. renty rodzinnej.
Prezydent @AndrzejDuda podpisał 8 ustaw, wśród nich nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Obecnie, jeśli danej osobie przysługuje kilka świadczeń emerytalno-rentowych, wypłaca się jedno ze świadczeń. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa zakłada, że uprawniony do… pic.twitter.com/wITivPYiDy
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 9, 2024
Do tej pory uprawniony do renty rodzinnej nie mógł w ogóle pobierać tego świadczenia równolegle z innymi zasiłkami emerytalnymi lub rentowymi.
Pierwotnie projekt obywatelski zakładał wprowadzenie renty wdowiej z możliwością pobierania drugiego świadczenia emerytalno-rentowego w wysokości 50 proc, jednak Sejm po poprawkach obniżył tę wartość do 25 proc. Sebat przyjął następnie nowelizację bez poprawek 1 sierpnia. Za Opowiedziało się za nim 80 senatorów. Nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymała się tylko jedna osoba.
Czytaj: Dezubekizacja. Już niemal 2 mld zł zwrotow
Wysokość pobierania drugiego świadczenia będzie rosnąć z czasem. Od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku ma być wypłacane w wysokości 15 proc.; od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc. W 2028 roku Rada Ministrów ma zweryfikować wskaźnik wysokości świadczeń w zbiegu, aby ocenić możliwość i zasadność jego podwyższenia.
Prawo do renty rodzinnej przysługuje krewnym po zmarłym, który w chwili śmierci miał prawo do emerytury lub renty. Mogą pobierać ją między innymi wdowy i wdowce, i dzieci do 25 roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.
Kancelaria Prezydenta/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!