Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar oświadczył, że otrzymał zapewnienie od polskiego rządu, iż „prawa Ukraińców do pobytu, pracy, edukacji, pomocy socjalnej i opieki medycznej w Polsce będą zagwarantowane”, mimo weta prezydenta Karola Nawrockiego.
W piątek w MSWiA, z inicjatywy strony ukraińskiej, odbyło się spotkanie z wiceministrem Maciejem Duszczykiem. Resort przekazał, że trwają prace nad ustawą regulującą sytuację prawną obywateli Ukrainy. Karolina Gałecka, rzeczniczka MSWiA, powiedziała: „Potwierdzam, że odbyło się dzisiaj spotkanie z inicjatywy strony ukraińskiej z wiceministrem MSWIA Maciejem Duszczykiem”. Dodała, że „pan minister poinformował Pana Ambasadora, że strona polska pracuje nad ustawą i uregulowaniem sytuacji prawnej obywateli Ukrainy. Przedstawił również stronie ukraińskiej harmonogram prac nad ustawą”.
Publikację MSWiA poprzedził wpis na Facebooku ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Bodnara. Dyplomata napisał: „strona polska poinformowała, że pracuje nad uregulowaniem sytuacji i zapewniła, że prawa obywateli Ukrainy do pobytu, pracy, oświaty, pomocy socjalnej i opieki medycznej będą zagwarantowane także po 1 października 2025 roku”.
Ambasador zaznaczył, że niepewność prawna dotycząca przyszłości obywateli Ukrainy w Polsce wywołała duży odzew zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, a niektóre kwestie praktyczne wymagają doprecyzowania. Napisał we wpisie na Facebooku: „Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, nadal pozostaną w polu prawnym tego państwa oraz całej UE. Nawet w przypadku braku nowej ustawy zostaną przyjęte rozwiązania przejściowe, które pozwolą uniknąć próżni prawnej”.
Ukraiński dyplomata przedstawił również stronie ukraińskiej harmonogram prac nad ustawą.
25 sierpnia prezydent Karol Nawrocki poinformował, że nie podpisał nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jak stwierdził, świadczenie 800 plus powinno trafiać wyłącznie do obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. Szef Kancelarii Prezydenta Zbigniew Bogucki ogłosił tego samego dnia, że do Sejmu trafił prezydencki projekt przewidujący zmianę zasad przyznawania świadczenia.
W nowej propozycji zapisano, że uprawnieni będą tylko ci, którzy w związku z aktywnością zawodową podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu od podstawy wynoszącej co najmniej 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z projektem prawo do dotychczasowych świadczeń dla Ukraińców wygaśnie 1 grudnia 2025 r., a wnioski o 800 plus będzie trzeba składać na nowych zasadach.
Z roku na rok rośnie kwota wypłacana obcokrajowcom w ramach programu 800+. W 2024 r. świadczenia te pochłonęły już 3,4 mld zł – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W 2022 roku w ramach programu „Rodzina 500+” kwota wypłat wyniosła 2,07 mld zł. W 2023 roku było to 2,13 mld zł. Wzrost kosztów nastąpił w ubiegłym roku, gdy wysokość świadczenia podniesiono do 800 zł. Największą grupę beneficjentów stanowią obywatele Ukrainy. Dopiero od czerwca 2025 r. wprowadzono ograniczenie polegające na wypłacie świadczenia wyłącznie rodzicom, którzy posyłają dzieci do przedszkola (tzw. zerówki) lub polskiej szkoły.
Ponadto do Sejmu trafił prezydencki projekt przewidujący m.in. dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej wyłącznie dla Ukraińców pracujących i opłacających składki w Polsce. „Obywatele państwa polskiego we własnym państwie, w Polsce, są traktowani gorzej niż nasi goście z Ukrainy” – argumentował Nawrocki, dodając, że łącznie ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych skorzystało 1,3 mln uchodźców, a całkowity koszt leczenia wyniósł 4,3 mld zł.
Kresy.pl/Wirtualna Polska





























