Prezydent Kielc Bogdan Wenta odmówił wyrażenia zgody na tzw. Marsz Równości organizowany przez środowiska LGBT. Swoją decyzję uzasadnił względami bezpieczeństwa.

O zakazie marszu LGBT, który miałby odbyć się 13. lipca, Wenta poinformował w środę na konferencji prasowej. “Jako prezydent miasta po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej, także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości” – cytuje jego słowa Polska Agencja Prasowa.

Co ciekawe, Wenta który został prezydentem Kielc z poparciem m.in. Platformy Obywatelskiej, zadeklarował się jako zwolennik “form okazywania wolności i równości”, ale takich, które nie stanowią zagrożenia. “Chodzi także o formę marszu czy ekspresje swoich poglądów, szczególnie dla środowisk wykluczonych. Ale jako prezydent miasta popieram i będę popierał w przyszłość wszelkie wydarzenia, które łączą i integrują mieszkańców” – mówił Wenta na konferencji prasowej.

W sobotę 13. lipca w centrum Kielc zaplanowano przeprowadzenie kilkunastu różnych zgromadzeń, a także imprezy Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Do kieleckiego magistratu wpłynęło 19 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych, z czego 13 zgodnie z przepisami. Wszystkie, poza marszem LGBT, zgłoszono w trybie uproszczonym, co oznacza, że władze nie mają możliwości ich zakazania. Organizator ma prawo skorzystać z takiego trybu, gdy zgromadzenie nie powoduje utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności nie wiąże się ze zmianą organizacji ruchu. Z depeszy PAP wynika, że aż 12 zgromadzeń ma być kontrmanifestacjami wobec marszu LGBT.

Wcześniej w Kielcach środowiska katolickie przeprowadziły w Kielcach akcję zbierania podpisów przeciw planowanemu marszowi LGBT.

W opinii prezydenta Kielc teraz “wszystkie środowiska” powinny wspólnie zorganizować jednoczące wydarzenie w formie festiwalu, koncertu czy happeningu.

Organizatorzy tzw. Marszu Równości w ciągu 24 godzin mogą się odwołać od decyzji prezydenta Wenty do Sądu Okręgowego w Kielcach.

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczna profanacja i kpiny z katolickich tradycji na Trójmiejskim Marszu Równości

Kresy.pl / PAP / wyborcza.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply