Prezydenci Polski i Izraela ogłosili normalizację stosunków między oboma krajami

Andrzej Duda i Izaak Herzog ustalili, że Polska i Izrael przywrócą stosunki na poziomie ambasadorów.

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Izraela odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną. Jak podały ich służby prasowe w jednobrzmiących oświadczeniach, rozmowa dotyczyła ich wparcia dla rozwoju stosunków dwustronnych między Polską i Izraelem.

“Ustalono, że stosunki między obydwoma krajami zostaną przywrócone na właściwe tory” – czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano, prezydent Herzog, w ramach wspólnej inicjatywy z premierem i ministrem spraw zagranicznych Izraela, zwrócił się z prośbą o powrót ambasadora Polski do Izraela.

Prezydent Duda zgodził się, że polski ambasador powinien zostać wyznaczony w krótkim czasie. Z komunikatu dowiadujemy się także, że nowy ambasador Izraela w Polsce złoży listy uwierzytelniające w najbliższych dniach.

“Obaj prezydenci wyrazili nadzieję, że wszelkie kwestie w relacjach dwustronnych będą w przyszłości rozwiązywane poprzez szczery i otwarty dialog, w duchu wzajemnego szacunku” – brzmi komunikat obu głów państw.

Przypomnijmy, że w sierpniu ub. roku MSZ Izraela odwołało do kraju “na czas nieokreślony” najwyższego rangą dyplomatę w Polsce – charge d’affaires Tal Ben Ari. Została ona odwołana w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, która miała na celu ukrócenie tzw. dzikiej reprywatyzacji. W Izraelu ustawa została odebrana jako uderzenie w żydowskie roszczenia majątkowe przedstawiane jako „restytucja mienia ofiar Holokaustu”. Dwa dni po odwołaniu Tal Ben Ari strona polska odwołała z placówki w Tel Awiwie ambasadora Marka Magierowskiego. Został on mianowany ambasadorem RP w USA. Od tamtego czasu Polska nie ma ambasadora w Izraelu.

Tal Ben Ari wróciła do Polski w listopadzie ub. roku, a w lutym br. do naszego kraju przybył nowy ambasador Izraela Jaakow Liwne.

W czerwcu br. pojawiła się informacja, że izraelski resort edukacji wysłał do uczniów komunikat o odwołaniu tegorocznych wycieczek do Polski. Powodem miał być spór pomiędzy Jerozolimą i Warszawą odnośnie ochrony izraelskich wycieczek. Polskie władze odmówiły funkcjonariuszom Szin Bet, którzy ochraniają izraelskie wycieczki, możliwości posiadania broni.

Kresy.pl / prezydent.pl / gov.il

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply