Platforma Obywatelska zapowiedziała w piątek złożenie wniosku o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). Powodem tej decyzji są doniesienia Radia Zet, że rodzina marszałka korzystała z przelotów rządowym samolotem.

W czwartek Radio Zet podało, że dotarło do dokumentów świadczących, iż rodzina Marka Kuchcińskiego podróżowała wraz z marszałkiem w trakcie sześciu lotów rządowymi samolotami w okresie od stycznia do czerwca br. Chodziło o trzy loty z Warszawy do Rzeszowa i dwa w przeciwnym kierunku (Rzeszów to rodzinne miasto Kuchcińskiego) oraz jeden lot na trasie Warszawa-Kraków. Podróże odbywały się w różnym składzie, ale zawsze z marszałkiem leciała jego żona, synowie lub córka.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak podkreślało Radio Zet, dwa razy rodzina dygnitarza PiS skorzystała z najnowszego nabytku rządu w postaci Gulfstreamem G550, którego przelot kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak wynika z publikacji, rodzina marszałka nie płaciła za korzystanie z samolotu. Kancelaria Sejmu tłumaczyła, że wszystkie loty miały charakter służbowy a „obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu”.

Ujawniając dokumenty o przelotach rodziny marszałka Kuchcińskiego Radio Zet przypomniało, że gdy w czerwcu br. Andrzej Duda wybrał się do USA, towarzyszyła mu jego córka, która przyleciała do tego kraju rejsowym samolotem na własny koszt.

Zapowiadając złożenie wniosku o odwołanie Kuchcińskiego szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślał, że w większości krajów UE ujawnienie takiej sprawy skończyłoby się dymisją polityka. „Wiemy, że to jest koniec kadencji, ale symbolicznie trzeba pokazać, że nie ma zgody w normalnym państwie na tego typu oligarchiczne zachowania przedstawicieli władzy. To już jest patologia władzy” – uważa polityk PO. W jego opinii marszałek „uznał, że na koszt podatnika może swoją rodzinę obwozić tam i z powrotem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Sejm nie zajmie się ustawą anty-447. Kuchciński nie potrafił przeczytać nazwy „JUST Act” [+VIDEO]

Kresy.pl / PAP / Radio Zet / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz