Mieszkańcy gminy Wieruszów w województwie łódzkim mieli w niedzielę okazję do oddania głosu w „prawyborach” do Sejmu RP. W głosowaniu zwyciężyło zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość.

Jak podał po głosowaniu burmistrz Wieruszowa Rafał Przybyła, najwięcej głosów padło na Prawo i Sprawiedliwość – 46,5 proc. Niemal dwukrotnie mniejszym poparciem mogła cieszyć się Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 23,49 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 13,08 proc. Gdyby wyniki „prawyborów” powtórzyły się za tydzień w całym kraju, do Sejmu weszłyby także PSL-Koalicja Polska (7,86 proc.)  oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość (7,02 proc.). Na koalicję Bezpartyjni i Samorządowcy głos oddało 2,05 proc. biorących udział w „prawyborach”.

Wieruszów wybrano na miejsce głosowania, ponieważ wyniki wyborów w tej gminie są od lat bardzo zbliżone do wyników wyborów w całej Polsce. Po raz pierwszy „prawybory” w Wieruszowie zorganizowano w 1997 roku podczas kampanii prezydenckiej.

Jak podaje PAP, w tym roku w Wieruszowie wprowadzono możliwość oddawania głosu drogą elektroniczną. System głosowania internetowego pilotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Frekwencja w Wieruszowie wyniosła około 13 proc.

Wyniki uzyskane w Wieruszowie są zbliżone do wyników sondażu dla dziennika „Polska Times” zrealizowanego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia, które zostały opublikowane w poniedziałek, z tą różnicą, że Konfederacja nie przekroczyłaby progu wyborczego. W sondażu PiS otrzymało 48,3 proc., KO 27,7 proc., SLD 12,4 proc. a PSL-Koalicja Polska 6,5 proc. Na Konfederację chciało głosować 4,2 proc. ankietowanych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: IBRiS: poparcie dla PiS rośnie [SONDAŻ]

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz