Mieszkańcy gminy Wieruszów w województwie łódzkim mieli w niedzielę okazję do oddania głosu w „prawyborach” do Sejmu RP. W głosowaniu zwyciężyło zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość.

Jak podał po głosowaniu burmistrz Wieruszowa Rafał Przybyła, najwięcej głosów padło na Prawo i Sprawiedliwość – 46,5 proc. Niemal dwukrotnie mniejszym poparciem mogła cieszyć się Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 23,49 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 13,08 proc. Gdyby wyniki „prawyborów” powtórzyły się za tydzień w całym kraju, do Sejmu weszłyby także PSL-Koalicja Polska (7,86 proc.)  oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość (7,02 proc.). Na koalicję Bezpartyjni i Samorządowcy głos oddało 2,05 proc. biorących udział w „prawyborach”.

Wieruszów wybrano na miejsce głosowania, ponieważ wyniki wyborów w tej gminie są od lat bardzo zbliżone do wyników wyborów w całej Polsce. Po raz pierwszy „prawybory” w Wieruszowie zorganizowano w 1997 roku podczas kampanii prezydenckiej.

Jak podaje PAP, w tym roku w Wieruszowie wprowadzono możliwość oddawania głosu drogą elektroniczną. System głosowania internetowego pilotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Frekwencja w Wieruszowie wyniosła około 13 proc.

Wyniki uzyskane w Wieruszowie są zbliżone do wyników sondażu dla dziennika „Polska Times” zrealizowanego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia, które zostały opublikowane w poniedziałek, z tą różnicą, że Konfederacja nie przekroczyłaby progu wyborczego. W sondażu PiS otrzymało 48,3 proc., KO 27,7 proc., SLD 12,4 proc. a PSL-Koalicja Polska 6,5 proc. Na Konfederację chciało głosować 4,2 proc. ankietowanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: IBRiS: poparcie dla PiS rośnie [SONDAŻ]

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz