IBRiS: poparcie dla PiS rośnie [SONDAŻ]

Według ostatniego sondażu IBRiS, gdyby wybory do parlamentu odbywały się obecnie, to PiS wygrałoby je z dużą przewagą. Zaznaczono, że poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego rośnie.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla portalu Onet.pl pokazują, że na PiS chce głosować 44,3 proc. wyborców, czyli o 3 pkt. proc. więcej, niż w poprzednim badaniu. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na znacznie niższe poparcie, na poziomie 23,4 proc., notując przy tym spadek poparcia o 2,2 pkt. proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Trzecie miejsce zajęłaby Lewica, z wynikiem 12 proc. (o 0,2 pkt. proc. mniej niż wcześniej). Do Sejmu weszłoby jeszcze PSL-Koalicja Polska (5,9 proc., spadek o 1,3 pkt. proc.). Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chciało oddać głos 3,6 proc. badanych. Należy zaznaczyć, że wyniki uwzględniają także osoby, które chcą wziąć udział w wyborach, ale nie wiedzą jeszcze, na kogo zagłosują. Takie osoby stanowiły prawie 10 proc. respondentów.

 

Czytaj także: Pollster: PSL-Koalicja Polska w Sejmie, Konfederacja tuż pod progiem [SONDAŻ]

Teoretycznie, przy takich rezultatach PiS miałby w Sejmie wyraźną większość – 253 mandaty. KO wprowadziłaby do Sejmu 137 posłów, Lewica 50, a PSL-Koalicja Polska 19.

56,8 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach. 44,2 proc. twierdzi, że nie zamierza w nich uczestniczyć. Pozostali nie potrafili odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

Badanie zrealizowano w dniach 2-3 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków.

Czytaj również: Wyborcy lewicy zmobilizowani bardziej niż sympatycy innych sił politycznych

PAP / interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz