Nowy sondaż Pollster dla „Super Expressu” wskazuje, że PiS ma duże szanse na samodzielne rządy, choć z niewielką większością. Do Sejmu może z kolei wejść ponad 25 posłów PSL-Koalicji Polskiej. Konfederacja znalazła się tuż pod progiem.

Według nowego sondażu Instytutu Badań Pollster dla “Super Expressu”, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość, z wynikiem na poziomie 43,44 proc.

Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska, z wynikiem 28,47 proc., a za nią Lewica (13,94 proc.).

 

Wynik powyżej progu wyborczego odnotowałaby jeszcze PSL – Koalicja Polska, która według Pollster miałaby 7,56 proc. Do Sejmu nie dostałaby się jednak Konfederacja Wolność i Niepodległość, która uzyskałaby wynik tuż poniżej 5-proc. progu wyborczego (4,83 proc.).

Zgodnie z przedstawionym przeliczeniem na mandaty, PiS miałby 234 posłów, co oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby rządzić samodzielnie, choć z minimalną większością.

Przy takich wynikach ja zaprezentowano wyżej, KO otrzymałaby 148 mandatów, Lewica – 51, a PSL-Koalicja Polska – 26 mandatów.

Podczas badania szacowano też możliwą frekwencję. Wyraźna większość ankietowanych (63 proc.) zdecydowanie deklaruje udział w wyborach, a 20 proc. respondentów twierdzi, że raczej pójdzie głosować.

Sondaż został przeprowadzony 1 i 2 października 2019 r. na próbie 1088 dorosłych Polaków.

Jak pisaliśmy, po tym, jak sądy dwóch instancji nakazały „Wiadomościom” TVP emisję przeprosin Konfederacji za pominięcie jej wyniku w materiale z 26. września w sondażu Pollster, materiał z przeprosinami ukazał się w czwartkowym głównym wydaniu programu o godzinie 19.30. Przeprosinom towarzyszyły jednak kuriozalne tłumaczenia oraz atak na Konfederację. We wspomnianym sondażu, Konfederacja uzyskała wynik tuż powyżej 5 proc.

Przypomnijmy, że ubiegły czwartek „Wiadomości” TVP prezentowały wyniki nowego sondażu Pollster dla Super Expressu. Jak wynikało z danych opublikowanych wcześniej w „SE” i części mediów, PiS może liczyć na poparcie 45 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska na 26 proc., Lewica na 14 proc., PSL-Koalicja Polska na 7 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość – na 5 proc. Ponadto, partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się 50-proc. poparciem w grupie najmłodszych wyborców (14-24 lata). Kolejne miejsce zajęły: Lewica – 17 proc., KO – 16 proc., Konfederacja – 10 proc. oraz PSL- 3 proc. Inaczej wyniki przedstawiły jednak „Wiadomości”. W zaprezentowanych tam wynikach całkowicie pominięto notowania Konfederacji. Podając wyniki poparcia dla „partii politycznych”, gdy faktycznie chodzi o komitety wyborcze, pokazano tylko cztery ugrupowania. Dodatkowo w materiale oświadczono, że żadna inna partia nie przekracza progu wyborczego. Konfederacja zaskarżyła ten materiał do sądu w trybie wyborczym.

Czytaj także: Social Changes: pięć ugrupowań wejdzie do Sejmu [SONDAŻ]

RMF / PAP / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply