We wtorek po południu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. W czasie uroczystości uwagę zwróciło zachowanie nowego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, przed zaprzysiężeniem nowych wicepremierów i ministrów prezydent Andrzej Duda odwołał żegnających się z rządem Jadwigę Emilewicz (dotychczasową wicepremier i minister rozwoju) oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego (dotychczasowy minister rolnictwa i rozwoju wsi).

Wśród nowo zaprzysiężonych zabrakło kandydata na ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który jest zarażony koronawirusem. Z tego powodu zaprzysiężenie przełożono z poniedziałku na wtorek.

Przed uroczystością rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapewniał, że podczas zaprzysiężenia będą przestrzegane wszelkie rekomendacje i wytyczne sanitarne. Nowo mianowani członkowie rządu mieli podczas uroczystości założone jednolite czarne maseczki oraz rękawiczki. Rękawiczek nie miał jednak Jarosław Kaczyński. W momencie wręczania mu nominacji prezydent Duda ściągnął swoją rękawiczkę, by uścisnąć mu dłoń.

Uwagę zwróciło również zachowanie Jarosława Kaczyńskiego, gdy padło zaproszenie do ustawienia się do wspólnej fotografii. Prezes PiS oddalił się na bok i nie widać go na grupowych zdjęciach.

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do rządu wraca Jarosław Gowin, który został wicepremierem oraz ministrem rozwoju, pracy i technologii. Grzegorza Puda został zaprzysiężony na ministra rolnictwa i leśnictwa, a Michał Cieślak oraz Michał Wójcik na ministrów bez teki w Kancelarii Premiera.

Przysięgę złożyli także dotychczasowi członkowie rządu, których resorty będą miały zmienione kompetencje – wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, minister finansów i funduszy Tadeusz Kościński, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Kaczyński złamał zakaz rządu dotyczący przebywania na cmentarzu

Kresy.pl / pap.pl / tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply