Na Westerplatte odkryto szczątki dziewiątej osoby

Archeolodzy wykonujący prace archeologiczne na półwyspie Westerplatte dotarli do szczątków kolejnej, dziewiątej już osoby – podało w poniedziałek Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Jak wynika z komunikatu Muzeum, szczątki odnalezionej osoby znajdowały się w trzeciej warstwie jamy grobowej, w której wcześniej znaleziono cztery inne osoby. Trzy szkielety znajdowały się w jednej warstwie, a pod nimi był czwarty szkielet. Jak się okazało, w trzeciej warstwie znajdowały się kolejne kości. Już wcześniej pisaliśmy, że są to najprawdopodobniej obrońcy Westerplatte z września 1939 roku.

Jak przypomniało Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, którego archeolodzy prowadzą poszukiwania, początkowo badania nie miały charakteru poszukiwań szczątków żołnierzy. W związku z informacjami o tym, że Niemcy dokonali ekshumacji i przeniesienia ciał polskich żołnierzy w 1940 roku, chodziło tylko o ustalenie miejsc ich pierwotnego pochówku, ustalenie lokalizacji miejsc obiektów związanych z Wojskową Składnicą Tranzytową i wydobycie artefaktów związanych z obroną w 1939 roku. Według Muzeum znalezienie szczątków 9 osób „stanowi przełom w pracach archeologicznych na półwyspie, stawiając jednocześnie pod znakiem zapytania szereg utartych poglądów co do przeszłości Westerplatte”.

Ekshumowane pod nadzorem prokuratora IPN szczątki trafiają do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w celu identyfikacji. Muzeum zaapelowało do osób spokrewnionych z zabitymi obrońcami Westerplatte o zgłaszanie się w celu przekazania materiału genetycznego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, podczas prowadzonych od 12 września br. badań archeologicznych na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte odkryto ludzkie szczątki. W sumie w trakcie prac natrafiono już na 9 kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Ponadto, archeolodzy odkryli też kilkaset złożonych chaotycznie w ziemi kości. Odkryto też wiele przedmiotów, w tym elementy umundurowania i wyposażenia, a także monety, które wskazują, że są to szczątki obrońców Westerplatte. Potwierdzają to również ślady obrażeń na kościach.

Kresy.pl / muzeum1939.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz