Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w rozporządzeniu o zwalczaniu epidemii koronawirusa – od przyszłego tygodnia wyeliminowana zostanie możliwość zasłaniania twarzy przyłbicami i częściami garderoby.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że resort zdrowia zamierza w przyszłym tygodniu tak zmienić przepisy, by usta i nos zasłaniano tylko maseczkami. „W skrócie: przyłbice – nie, chusty – nie, maseczki – tak” – mówił Niedzielski. Według niego przyłbice i części garderoby „nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według RMF FM rząd pozostawi możliwość używania dowolnych maseczek, w tym materiałowych. Używanie profesjonalnych maseczek medycznych będzie tylko zalecane a nie nakazane, jak jeszcze dzisiaj rano mówił główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Zdaniem resortu zdrowia w Polsce jest już trzecia fala pandemii. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz wskazywał na wzrost wskaźników epidemicznych w ostatnim czasie – średniotygodniowej liczby zakażeń a także liczby osób hospitalizowanych. „Ona [trzecia fala – red.] nie kształtuje się tak dynamicznie, jak kształtuje się ta fala na Słowacji czy w Czechach. (…) Ale niestety obserwujemy trend wzrostowy” – mówił Andrusiewicz.

Na konferencji poinformowano także o wykryciu w Polsce południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa. Pierwszy jej przypadek w okolicach Suwałk wykryli naukowcy z uniwersytetu w Białymstoku.

Rośnie też udział brytyjskiej mutacji koronawirusa w ogóle wykrywanych przypadków. Obecnie wynosi on 10%, co oznacza dwukrotny wzrost w ciągu tygodnia.

Według ministerstwa zdrowia narastanie epidemii jest efektem poluzowania obostrzeń i zwiększenia dynamiki kontaktów międzyludzkich.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: Nie wykluczamy powrotu do większych obostrzeń

Kresy.pl / wp.pl / rmf24.pl / polsatnews.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Stefans
    Stefans :

    Według ministra Niedzielskiego przyłbice i części garderoby „nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia”. ,a według ministerstwa zdrowia narastanie epidemii jest efektem poluzowania obostrzeń i zwiększenia dynamiki kontaktów międzyludzkich – gdzie tu sens. Zakładając, że tak w rzeczywistości jest, to władza zezwalając (przez prawie rok) na powszechne stosowanie przyłbic i osłon z części garderoby doprowadziła do zwiększenia liczby zachorowań i zgonów. Nadto jeżeli władza potrzebuje prawie roku na stwierdzenie ,że te osłony nie są skuteczne, to jaką wartość mają zapewnienia tej władzy o skuteczności i bezpieczeństwie stosowanych szczepionek.