Media: zabójca Adamowicza był niepoczytalny

Biegli z zakresu psychiatrii uznali Stefana W., zabójcę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, za osobę niepoczytalną. – dowiedziała się nieoficjalnie w czwartek Gazeta Wyborcza. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, Stefan W. zamiast do więzienia prawdopodobnie trafi do zamkniętego szpitala psychiatrycznego.

Stefan W. przez ostatnie cztery tygodnie przechodził obserwację psychiatryczną na oddziale psychiatrii sądowej Aresztu Śledczego w Krakowie. Zespół badających go lekarzy nie zdecydował się na przedłużenie obserwacji do ośmiu tygodni, na co zezwala prawo. Obecnie trwa sporządzanie opinii sądowo-psychiatrycznej na temat Stefana W.  Według informacji Wyborczej 27-letni zabójca Pawła Adamowicza najprawdopodobniej zostanie uznany za osobę niepoczytalną, co będzie oznaczało, że nie popełnił przestępstwa.

Kodeks karny stanowi, że osoba nie mogąca pokierować swoim postępowaniem i nie mogąca w czasie popełnianego czynu rozpoznać jego znaczenia, „nie popełnia przestępstwa”. Śledczy mając opinię sądowo-psychiatryczną o niepoczytalności sprawcy, kierują wniosek do sądu o umorzenie postępowania. W przypadku chorych psychicznie sprawców zabójstw najczęściej uznaje się ich za zdolnych do popełnienia kolejnych podobnych czynów. Sąd umieszcza ich w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym, gdzie są leczeni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w niedzielę 13. stycznia br. na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku doszło do ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent zmarł następnego dnia w szpitalu. Zabójcą okazał się 27-letni kryminalista Stefan W. Po śmierci Adamowicza zanotowano wysyp gróźb wobec osób publicznych w całej Polsce. Kilka dni temu media informowały o zatrzymaniu przez policję ponad 20 osób stosujących takie groźby wobec burmistrzów i prezydentów miast a także premiera i prezydenta Dudy.

Informacje o zaburzeniach psychicznych Stefana W. pojawiły się już dzień po zabójstwie prezydenta Gdańska. Portal Wp.pl podawał, że był on leczony psychiatrycznie, miał rozpoznaną schizofrenię paranoidalną i przyjmował lekarstwa, jednak je odstawił, co miało spowodować nawrót choroby. Mimo to obóz polityczny, z którym związany był Adamowicz, próbował przedstawiać jego zabójstwo jako polityczne.

CZYTAJ TAKŻE: Zabójca Adamowicza planował zamach na Andrzeja Dudę?

Kresy.pl / wyborcza.pl / dorzeczy.pl / wp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz