Publicystka Magdalena Ogórek czuje się poszkodowana przez Muzeum Żydów Polskich POLIN, które, jak uważa, zniesławiło jej osobę.

„Na podstawie art 59 par. 1 KPK oskarżam dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusza Stolę o to, że publicznie mnie pomawia, zniesławia i znieważa moją osobę. Do Sądu Rejonowego złożyłam akt oskarżenia” – oświadczyła w poniedziałek była kandydatka na prezydenta i publicystka, Magdalena Ogórek.

Ogórek zareagowała w ten sposób na ekspozycję jaka pojawiła się w Muzeum Żydów Polskich „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. W ramach niej jeden z komentarzy Ogórek, wpis z Twittera, umieszczany jest w kategorii wypowiedzi antysemickich, porównywanych z kampanią partii komunistycznej z marca 1968 roku.

W lipcu ubiegłego roku Ogórek napisała na Twitterze odniosła się krytyki pod adresem wicepremiera Jarosława Gowina formułowanej przez byłego członka PZPR i polityka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Marka Borowskiego. „Panie Borowski, nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie Jarosława Gowina, czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?” – napisała Ogórek czyniąc aluzję do faktu, że ojciec Borowskiego, przedwojenny komunista, a po wojnie funkcjonariusz stalinowskiej prasy, Aron Berman, zmienił nazwisko na polskie. „Kiedy wydaje się, że niżej nie można już spaść, ktoś puka od dołu w dno. Okazuje się, że to Pani Magda Ogórek. A nazwiska nie zmieniałem” – odpisał sam Marek Borowski, na co doczekał się kolejnej odpowiedzi Ogórek – „A ojciec też nie zmieniał? Senator w wolnej Polsce musi rozliczyć się ze stalinowskiego i KPP-go spadku”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Publicystka nie zgadza się by tej wymiany zdań traktować jako dowód jej antysemityzmu. „Dyrektor [Muzeum Żydów Polskich] Stola twierdzi publicznie w mediach, że jestem antysemitką, ponadto zamieścił mojego tweeta na wystawie o Marcu ’68 twierdząc, że jest to przykład antysemityzmu i mowy nienawiści” – zaznacza Ogórek – „Z jednej strony dyrektor Muzeum POLIN tłumaczy, że mój awatar w tweecie jest [na planszy umieszczonej na ekspozycji] zasłonięty, a z drugiej strony idzie do mediów, gdzie natychmiast dodaje, że to tweet Magdaleny Ogórek. W związku z tym media powielają ten przekaz. Nie ma więc mowy o tym, że tam jest jakiś zasłonięty awatar a nawet jeśli by był i występowałabym tam zupełnie anonimowo, to nie mogę się zgodzić na to, że ten tweet miał wymowę antysemicką, ponieważ nie miał. Pytanie do Marka Borowskiego nie było pytaniem o jego pochodzenie. Będzie Muzeum musiało dowieść przed sądem tego co mi zarzuca”.

Czytaj także: Wiceminister kultury obiecuje Żydom kolejne muzeum

polsatnews.pl/kresy.pl

Magdalena Ogórek złożyła pozew przeciwko dyrektorowi Muzeum Żydów Polskich
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz