IPN opublikował mapę granic II RP, na której Wilno należy do Litwy [+FOTO]

Instytut Pamięci Narodowej zamieścił w mediach społecznościowych mapę mającą pokazywać zmiany terytorialne, które zaszły w Europie po II wojnie światowej. Niezgodnie z rzeczywistością Wilno znalazło się na mapie poza granicami II RP.

W ubiegłym tygodniu na twitterowym profilu IPN odnotowano 74. rocznicę konferencji “Wielkiej Trójki” w Poczdamie. “Finał tej historii jest znany: mocarstwa zachodnie, uginając się przed Związkiem Sowieckim, przypieczętowały powojenny los ziem polskich, w tym m.in. utratę Kresów Wschodnich” – napisano na profilu Instytutu.

Przypomnijmy, że nowy przebieg wschodniej granicy Polski przywódcy ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii ustalili już w 1943 roku w Teheranie a przypieczętowali na początku 1945 roku w Jałcie a nie w Poczdamie.

Tweet IPN został zilustrowany mapą Europy Środkowo-Wschodniej, na której starano się nanieść granice przedwojenne i powojenne oraz zaznaczyć zmiany terytorialne. Jak zauważył jeden z użytkowników Twittera, na mapie Wilno znalazło się poza granicami II RP. “Wilno przed wojną należało do Polski, ale IPN oczywiście wie lepiej” – skomentował to internauta.

W dyskusji pod tweetem internauty jeden z komentatorów zasugerował, że mapa może obrazować stan z października 1939 roku, kiedy zabrane Polsce Wilno zostało przekazane przez ZSRR Litwie. Jednak przebieg granicy litewsko-sowieckiej wyglądał wówczas inaczej. Wydaje się, że mapa IPN pokazuje Litwę w jej współczesnych granicach. “Poprawność polityczna to się nazywa.” – komentował inny internauta.

Użytkownik Twittera o nicku Wikipedysta wyłapał inne błędy, które znalazły się na IPN-owskiej mapie. Są to mocno niedokładne zarysowanie wschodniej granicy II RP, pokazanie granicy PRL z roku 1951 a nie 1945, jak sugerowała legenda mapy (z tzw. korektą granicy polsko-sowieckiej z 1951 roku) a także umieszczenie całej Austrii po zachodniej stronie tzw. żelaznej kurtyny.

“Słowem mapa skrajnie błędna, łączy różne sytuacje, z różnych okresów, różnej rangi – przedstawia obraz jaki nigdy nie zaistniał nawet na mapie (pozą tą mapą IPN)” – komentował Wikipedysta.

CZYTAJ TAKŻE: IPN opracowuje mapę polskich mogił i miejsc pamięci na Wschodzie

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply