W filmie dokumentalnym National Geographic, zrealizowanym przez francuską telewizję publiczną France 2, wymazuje się fakt zdobycia klasztoru na Monte Casino przez 2. Korpus generała Władysława Andersa – informuje portal superhistoria.

Film nosi tytuł “Apokalipsa. II wojna światowa”, padają w nim sformułowania sugerujące, że to francuskie wojsko zdobyło wzgórze, jedynie przy pomocy polskich jednostek – przekazuje portal. W filmie pokazywane są ujęcia powiewającej francuskiej flagi na tle klasztoru, nie ma natomiast informacji o zawieszeniu proporca 12. Pułku Ułanów i Flagi Polski. Dopiero na polecenie generała Andersa do polskich symboli dołączyły zagraniczne, ale była to flaga Wielkiej Brytanii, a nie Wolnej Francji.

W filmie nieustannie pomija się udział Polaków w najważniejszych operacjach II wojny światowej. Dokument mówiąc o decydującej bitwie pod Falais, nie wspomina o pierwszej dywizji pancernej generała Stanisława Maczka, która odgrywała kluczową rolę, zamykając w okrążeniu jednostki niemieckie.

Mimo tego, że produkcja podaje informacje o zatrzymaniu się wojsk Związku Radzieckiego na linii Wisły, nie mówi o przyczynie decyzji i nie wspomina nawet o Powstaniu Warszawskim. Dużo czasu jest za to poświęcone powstaniu w Paryżu, gdzie za broń chwyciła Resistance.

W ostatnich miesiącach zakłamywanie historii Polski staje się bardzo częste. Jak już pisaliśmy, podczas obchodów Światowego Dnia Holocaustu wyświetlano nagrania audiowizualne mające opisywać historię drugiej wojny światowej oraz zagłady europejskich Żydów jaką w jej trakcie przeprowadzili Niemcy. Narracja nagranego lektora sugerowała, że to Armia Czerwona jako pierwsza stawiła czoło III Rzeszy. Dla zilustrowania sytuacji Europy okupowanej przez Niemcy użyto mapy nie mającej wiele wspólnego z historycznymi faktami. Ukazuje ona Polskę podzieloną przez Niemcy i Związek Radziecki jesienią 1939 r., ale część terytorium Polski zagarnięta przez ZSRR – całe Kresy Wschodnie opisane są jedynie terminem „Białoruś”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W dalszej części nagrania podkreślano, że walka z antysemityzmem się nie skończyła, a jako przykłady antysemityzmu pokazano m.in. Marsz Niepodległości, polskie flagi i baner Młodzieży Wszechpolskiej.

Również internetowa wypożyczalnia Netflix, udostępniła na swoim portalu, film dokumentalny, który korzysta z mocno zakłamanych map. Film sugeruje, że Polska przed II wojną światową zajmowała ziemie wzdłuż Odry, tak jak ma to miejsce dzisiaj.

superhistoria.pl/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. gotan
    gotan :

    komentarz zbyteczny…!!!..Żabojady,mają to w zwyczaju,że przekłamują z historii Europy wszystko…Podawali ostatnio w Jerozolimie,że w czasie II-ej wojny światowej zginęło 85 tys. francuzów..(!) z czego 80 tys.to żydzi francuscy,których Francuzi pakowali w wagony do niemieckich obozów koncentracyjnych.Nie liczmy,że się do tego przyznają, jak “czyścili” dzielnicę żydowską w Paryżu. Co do walk o Monte Cassino to wystarczy przeczytać źródła zachodnie jacy to żołnierze francuscy brali udział w walkach we Włoszech…Byli to Marokańczycy i Algierczycy,którzy grabili,mordowali Włochów i gwałcili kobiety….Tak to Francuzi brali udział w walkach w II-ej Wojnie Światowej…o ich Resistance…można czytać do woli..Albo obejrzeć komediowy serial angielski” Allo Allo”…Tak mniej więcej wyglądała ich partyzantka…!!!!

  2. budulaj
    budulaj :

    a, są to przecież sojusznicy z NATO, mało tego, są to sojusznicy II RP, są to w ogole sojusznicy, więc wiedzą co mówią, a jeśli coś mówią nie tak, to przecież szybciutko przeproszą i zrobią sprostowanie.