Europoseł PiS Patryk Jaki skrytykował ustawę o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zaproponowaną przez Andrzeja Dudę.

Patryk Jaki zamieścił w czwartek na swoim kanale w serwisie YouTube nagranie, w którym skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę za ustępstwa wobec Komisji Europejskiej w kwestii sądownictwa. Posunął się przy tym do deklaracji, że żałuje, iż głosował na obecnego prezydenta.

Jaki przypomniał, że Andrzej Duda w 2017 roku zawetował reformę sądownictwa, której autorem było środowisko skupione wokół ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, i zaproponował swoje rozwiązania, które zostały przyjęte. “Czyli wszystkie te ustawy, o które obecnie toczy się spór z Brukselą, to są ustawy pana prezydenta” – stwierdzał Jaki.

Europoseł wytknął także Andrzejowi Dudzie, że proponując likwidację Izby Dyscyplinarnej przyznał, iż są wątpliwości co do podstawy prawnej, na której są powoływani sędziowie. “Czyli pan prezydent mówi, że sam stworzył złe podstawy prawne” – komentował Jaki.

Zdaniem Jakiego takie deklaracje Andrzeja Dudy spowodują “niewidziany od dekad chaos” w polskim sądownictwie, ponieważ “sędziowie teraz – zamiast rozstrzygać o sprawach ważnych dla Polaków – będą wzajemnie rozstrzygać, czy są sędziami”. Według niego będzie można też zakwestionować każde z ponad miliona orzeczeń wydanych przez sędziów powołanych w ramach obecnych przepisów. Jaki wskazywał, że osłabienie Polski będzie na rękę Komisji Europejskiej i Niemcom, którym zależy, by Polska nie mogła “fikać”.

“To wszystko zgotował nam teraz pan prezydent Andrzej Duda. Jest mi wstyd, że na niego głosowałem, że do tego namawiałem, mimo że widziałem jego słabości” – powiedział Jaki.

Europoseł zasugerował, że Andrzej Duda może ustępować UE, ponieważ liczy na dalszą karierę w instytucjach międzynarodowych po zakończeniu kadencji prezydenta. Dopuścił także, iż Duda “wierzy, że ratuje w ten sposób Polskę, bo rozwiąże w ten sposób konflikt i dostanie pieniądze, bo tak mu powiedzieli ludzie z KE”.

Zdaniem Patryka Jakiego takie ustępstwa zostaną odebrane za granicą jako dowód słabości i wywołają następne żądania. “To, co będzie decydowało, jak Polska będzie traktowana, to jej własna siła” – uważa europoseł. “Jeśli ktoś tego nie rozumie, nie nadaje się do polityki” – dodawał. Jego zdaniem Polska powinna zmienić taktykę wobec działań UE – na przykład na blokowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy przez KE odpowiadać zmniejszaniem składki do budżetu UE lub zaprzestaniem realizowania unijnej polityki klimatycznej.

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda złożył do laski marszałkowskiej projekt zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent nie ukrywał, że jego propozycja ma związek ze sporem z Komisją Europejską i TSUE, które zażądały likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Nowelizacja ma dać rządowi narzędzie do zakończenia tego sporu i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply