Czaputowicz optymistą przed spotkaniem z wicepremierem Ukrainy

Po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Estonii szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz komentował również stan stosunków polsko-ukraińskich.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ma nadzieję, że wizyta wicepremiera Ukrainy Pawła Rozenki w Warszawie przyczyni się do uregulowania sporu o historię z Ukrainą. – podało rosyjskojęzyczne wydanie Polskiego Radia. Szef polskiej dyplomacji powiedział o tym dziennikarzom po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Estonii.

Czaputowicz wyraził nadzieję, że spotkanie z Rozenką w przyszłym tygodniu odbędzie się. Jak mówił, strona ukraińska potwierdziła przyjazd ukraińskiego wicepremiera. „Zaplanowaliśmy dyskusję na temat relacji historycznych pomiędzy naszymi krajami, zamierzamy również uzyskać zgodę ukraińskich władz na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych”. – mówił Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji przyznał, że polskie władze mają świadomość zaniepokojenia ukraińskich władz przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN, która m.in. wprowadza odpowiedzialność karną za zaprzeczanie i rażące umniejszanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Według komunikatu MSZ spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Estonii Svenem Mikserem dotyczyło potencjału relacji dwustronnych, kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy na forum UE i w ramach ONZ, w okresie niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, że we wtorek Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ukraińscy parlamentarzyści zaapelowali też do prezydenta Andrzeja Dudy i obu izb polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim. Według dokumentu, nowela ustawy o IPN zawiera „wykrzywione pojęcie” ukraińskiego nacjonalizmu, co pozwoli na manipulowanie tym terminem i wzmocni nastroje antyukraińskie w Polsce. W ostatniej chwili przeszła poprawka mówiąca o „tak zwanych zbrodniach ukraińskich nacjonalistów” i „antyhistorycznym rozumieniu tego pojęcia”. Uchwałę przyjęto na mniej niż godzinę przed tym, jak prezydent Duda ogłosił, że podpisze nowelizację ustawy o IPN, jednocześnie kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Kresy.pl / Radio Polsza / msz.gov.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz