Grzegorz Braun, jeden z liderów Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, skomentował w poniedziałek odwołanie ekshumacji w Treblince po tym, jak w tej sprawie interweniował urzędnik Departamentu Stanu USA. Zdaniem polityka rząd PiS „po raz kolejny padł na kolana przed USA i Izraelem”.

Braun przypomniał, że niespełna rok temu dwaj eurodeputowani PiS – Tomasz Poręba i prof. Ryszard Legutko prowadzili w willi Mosadu w Glilot rozmowy na temat uchylenia przepisów ustawy o IPN zakazujących przypisywania Polsce i narodowi polskiemu udziału w Holokauście. Nazwał te rozmowy negocjowaniem warunków „kapitulacji ws. zmiany ustawy o IPN”.

„Wtedy przynajmniej sprawa oscylowała na poziomie premierów obu państw – państwa położonego w Palestynie i państwa polskiego.” – mówił Braun dodając, że w przypadku odwołania ekshumacji w Treblince rozmowy nie toczyły się nawet na poziomie ministrów spraw zagranicznych a wystarczyła „bezczelna” korespondencja „niższego rangą urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu”.

„Jesteśmy na takim właśnie poziomie. Polska nie wstała z kolan, Polska zmienia klęczniki. Jest tylko wahanie, na którym z klęczników spędzają więcej czasu mężowie i żony stanu państwa postPZPRowskiego w dobie dobrej zmiany” – mówił kandydat Konfederacji cytowany przez portal dorzeczy.pl.

Przypomnijmy, że decyzję o odwołaniu ekshumacji podjął w piątek Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który wydał odpowiednie polecenie prokuratorowi prowadzącemu śledztwo. Według PK prac ekshumacyjnych nie można przeprowadzić, ponieważ zabrania tego Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z 1 grudnia 2001 r. Rozporządzenie zezwala na takie prace w okresie od 16. października do 15. kwietnia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ekshumacje w Treblince zaplanowano, ponieważ znaleziono tam ludzkie szczątki i łuski od nabojów. Jak podawał Onet.pl, mogą to być szczątki Polaków i Żydów, tymczasem zgodnie z tradycją żydowską zwłoki są nienaruszalne, a ekshumacji w takim przypadku przeprowadzać nie należy. Sprawą ekshumacji, która miała zacząć się dzisiaj, bardzo szybko zainteresowali się Amerykanie. W środę Matthew G. Boyse z Biura Stosunków z Europą Departamentu Stanu napisał Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka i jego zastępcy Pawła Kotowskiego wiadomość, w której ostrzegał, że naruszenie miejsca możliwego spoczynku żydowskich ofiar Holokaustu wywoła „poważne obawy natury religijnej”. Amerykański dyplomata wyraził nadzieję, że „jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce”.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  donald :

  Between 22.07 – 21.09.1942 in Warsaw, Jewish policemen forced 300,000 Jews to train to the German death camp in Treblinka. 2,400 Jüdischer Ordnungsdienst officers had Polish passports and spoke Polish, but they all had Jewish origin.

  [email protected]
  58m58 minutes ago
  More
  Replying to @MartinGak
  jewish part of my family was killed by izrael ajzenman and his jewish commando working for soviet army. for money. tell me more about antisemtism u poor little man

 2. Avatar
  jaro7 :

  Ja mam jedną prośbe do Konfederacji-schowajcie albo usuńcie ze swoich szeregów Korwina bo was swoimi durnymi wypowiedziami ciągnie w dół.Jak nie brednie o Hitlerze to o aresztowaniu Broniarza.Faktycznie bardzo dużo wnoszące do wyborów wypociny.A może on to V kolumna i ma skasować Konfederację.To jedyna partia która będzie się przeciwstawiać roszczeniom a ten dziadek plecie od rzeczy,co wykorzystuja przeciwnicy

 3. Avatar
  Gaetano :

  Akurat Korwin, mimo wszystko, jest „plusem dodatnim” nowego tworu. Owszem, można się doczepić do paru jego wypowiedzi gdzie odlatuje, ale ogólnie mówi z sensem, jak np. w niedawnej rozmowie w radio, dla niepoznaki zwanego polskim, gdzie napomknął o „homosiach”. V kolumna to jest gdzie indziej. Niestety okazuje się, że do Konfederacji idealnie pasuje określenie: „zbyt piękne, żeby było prawdziwe”. Rzeczywistym i zasadniczym problemem jest tam kret WSI-okowy, który wciągnął kolejnego, niejakiego Całka (warto bliżej zaznajomić się z tym gagatkiem), znanego m.in. z foty z pewnym b. znanym pustynnym. Na sobotniej konwencji „szczerej” sympatii pod adresem Konfederacji nie krył inny znany pustynny, niejaki Tyrmand, dawniej promowany przez rachachonia; ten sam, który pluł na dr E.Kurek.
  Takie wrzuty są jawnym pluciem w oczy potencjalnym wyborcom. Braun sam sobie zaprzecza i można się dziwić, że jeszcze nikt nie zrobił z tym porządku, bo tu nie ma czasu. Chyba że ma zamiar to zrobić, powiedzmy, medialnie. A miało być tak cudownie, „nie będą nam mówić n. i ż. jaką mamy historię…” Niezłe.

  • Avatar
   jwu :

   „A miało być tak cudownie”.Przykro to pisać ,ale o tym czy będzie cudownie ,my Polacy (niestety) nie decydujemy.Wracając do samych ekshumacji,pamiętam z jakim uporem i stanowczością przeprowadzano ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej.I to wbrew woli ich rodzin.Szkoda ,że takiego uporu nie było w tym przypadku.