Zjazdami w Poznaniu, Łodzi, Zielonej Górze i Szczecinie zakończyła się w miniony weekend seria wojewódzkich zjazdów prawyborczych Konfederacji. W całej Polsce najwięcej elektorów ma Krzysztof Bosak, ale wciąż nie może być pewien, że zostanie kandydatem całego ugrupowania w wyborach prezydenckich.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, po wszystkich 16 zjazdach wojewódzkich Bosak ma 115 elektorów. Na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Braun z 77 elektorami. Dopiero trzecie miejsce zajął jeden z reprezentantów liberalno-konserwatywnego skrzydła ugrupowania Artur Dziambor (51), ale wszyscy kandydaci partii KORWiN (oprócz Dziambora także Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk) zgromadzili prawo do wystawienia 116 elektorów – o jednego więcej niż Bosak.

Sumaryczne wyniki zjazdów wojewódzkich podał na Twitterze przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej Witold Tumanowicz. Wynika z nich, że w prawyborach Konfederacji wzięło prawie 7 tys. osób. W rozmowie z PAP Tumanowicz powiedział, że ugrupowanie nie spodziewało się takiego zainteresowania i uznał frekwencję za “ogromny sukces”.

Frekwencja na zjazdach wahała się od 300 do 1000 osób. Największe zainteresowanie członków i sympatyków Konfederacji wzbudziły prawybory w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Grzegorz Braun był jedynym kandydatem, któremu udało się pokonać Krzysztofa Bosaka na dwóch zjazdach wojewódzkich – w Opolu i w Szczecinie.

Kandydat całej Konfederacji w wyborach prezydenckich zostanie wyłoniony na zjeździe elektorów w Warszawie w najbliższą sobotę. Głosować będzie 314 elektorów, w tym 9 z zagranicy – po jednym wskazanym przez każdego z kandydatów. Nominację zdobędzie ten z polityków, który uzyska ponad 50 proc. głosów elektorskich. Jeśli w głosowaniu żaden kandydat nie uzyska absolutnej większości, dojdzie do następnego głosowania, przy czym z rywalizacji zostanie skreślona osoba, na którą głosowało najmniej elektorów. W przypadku remisu 157 do 157 zwycięstwo przypadnie kandydatowi, który zdobył więcej elektorów w województwach.

CZYTAJ TAKŻE: Korwin, Braun czy Bosak? Wszystko, co należy wiedzieć o prawyborach prezydenckich w Konfederacji

Kresy.pl / PAP / rp.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    Jeżeli do czasu wyborów w kraju nic złego się nie wydarzy to kandydat konfederacji nie ma szansa aby dostać się nawet do drugiej tury, ale taki kandydat powinien wykorzystać występ w mediach i debatach publicznych do tego aby poinformować nieświadomych obywateli jakie duże zagrożenie sprowadza na nasz kraj PIS czyli Partia Interesów Syjonistów która oddaje nasz przemysł i gospodarkę niemalże za darmo obcym korporacjom i w jakim fatalnym jesteśmy dzisiaj położeniu przez beznadziejną politykę zagraniczną no i 447, a do tego idealnie nadaje się Grzegorz Braun, gdzie nie obejrzę Bosaka w mediach to ten gość gada bardzo dobrze ale jest zbyt poprawnie polityczny i delikatny także moim zdaniem on się słabo do tego nadaje, Korwin podobnie i jakoś go nie widzę aby gadał największym zagrożeniu dla naszego kraju czyli USRAELU.