W poniedziałek w Moskwie spotkają się przedstawiciele stron walczących w wojnie domowej w Libii. Rosyjskie MSZ spodziewa się, że wezmą w nich udział przywódcy obu zwaśnionych stron – szef Rządu Jedności Narodowej Fajiz al-Faradż i generał Chalifa Heftar.

Jak podaje agencja Interfax, o planowanym spotkaniu poinformowało rosyjskie MSZ. „W kontekście realizacji inicjatywy prezydentów Federacji Rosyjskiej i Turcji, ogłoszonej podczas szczytu w Stambule, dziś w Moskwie dojdzie do wewnętrzlibijskiego spotkania pod auspicjami szefów MSZ oraz ministerstw obrony Rosji i Turcji” – powiedziano dziennikarzom w rosyjskim MSZ.

Rosyjski resort dyplomacji spodziewa się, że w spotkaniu wezmą udział przywódcy obu walczących stron – premier Rządu Jedności Narodowej Fajiz al-Faradż i generał Chalifa Heftar, dowódca Libijskiej Armii Narodowej.

Odpowiadając na apel Rosji i Turcji w niedzielę wstrzymanie ognia w Libii ogłosiła Libijska Armia Narodowa. Kilka godzin później to samo ogłosiła strona rządowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Rząd Jedności Narodowej (GNA) Libii opierający się na islamistycznych milicjach kontroluje już tylko Trypolis i przylegającą do niego południowo-zachodnią część kraju. Od początku bieżącego roku Libijska Armia Narodowa (LNA) gen. Chalify Heftara zdołały opanować całą południową Libię, region kluczowy dla przenikania z Afryki Subsaharyjskiej nielegalnych imigrantów oraz islamistycznych ekstremistów, a za nią większość obszaru całego państwa. W swoich działaniach przeciw GNA gen. Heftar wspierany jest nie tylko przez Izbę Reprezentantów, parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rosja także uważana jest za sympatyzującą z marszałkiem Heftarem, który składał wizyty w Moskwie. Z kolei GNA ma wsparcie rządu Turcji, który w ostatnich dniach zaczął wysyłać do Libii swoich żołnierzy.

W kwietniu 2019 r. LNA przypuściła pierwsze ataki na Trypolis wówczas wstrzymane pod naciskiem dyplomatycznym ONZ i Unii Europejskiej. Ofensywa na libijską stolicę została wznowiona w grudniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz