Bardzo wysoki tygodniowy poziom zgonów

W zeszłym tygodniu akty stanu cywilnego odnotowały najwyższy poziom zgonów od dekady.

Na statystyki zwrócił we wtorek uwagę portal Money.pl. W tygodniu trwającym w dniach 12-18 października urzędy stanu cywilnego wystawiły w Polsce 10 101 aktów zgonu. Portal twierdzi, że w tym okresie roku tak dużej liczby zgonów nie odnotowano ani razu w całej kończącej się dekadzie. Zwykle w tym tygodniu urzędy wydawały około 7,5 tys. aktów zgonu.

W omawianym okresie z powodu koronawirusa lub chorób współistniejących zmarło w Polsce 575 osób. Pozostałe około 2,5 tys. zmarłych to według Money.pl „ukryte ofiary koronawirusa”. Zaliczają się do nich nie tylko nie wykryci nosiciele SARS CoV-2, ale też osoby z innymi schorzeniami, które z powodu obciążenia służby zdrowia walką z pandemią nie otrzymały na czas odpowiedniej pomocy medycznej.

Ministerstwo Zdrowia nie udziela odpowiedzi na pytanie o zwiększoną liczbę zgonów – „Ministerstwo Zdrowia w ostatnich dniach zleciło analizę danych dotyczących zgonów w Polsce. Przeglądem informacji zajmuje się Państwowy Zakład Higieny i to właśnie PZH odpowie na pytania, czym w ostatnich 2 – 3 miesiącach były wywołane te zgony. Jak tylko otrzymamy te analizy, to udostępnimy je opinii publiczne” – Money.pl zacytował rzecznika Wojciech Andrusiewicz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według portalu „Nagły skok liczby umierających Polaków jest widoczny. Liczba zgonów rośnie od czterech tygodni.” Ich większe w porównaniu do poprzednich lat liczby zaczęto odnotowywać w od połowy września, czyli w okresie gdy narastać zaczęła również nowa fala zakażeń koronawirusem.

Czytaj także: Mariusz Błaszczak zaraził się koronawirusem

money.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz