Bardzo wysoki tygodniowy poziom zgonów

W zeszłym tygodniu akty stanu cywilnego odnotowały najwyższy poziom zgonów od dekady.

Na statystyki zwrócił we wtorek uwagę portal Money.pl. W tygodniu trwającym w dniach 12-18 października urzędy stanu cywilnego wystawiły w Polsce 10 101 aktów zgonu. Portal twierdzi, że w tym okresie roku tak dużej liczby zgonów nie odnotowano ani razu w całej kończącej się dekadzie. Zwykle w tym tygodniu urzędy wydawały około 7,5 tys. aktów zgonu.

W omawianym okresie z powodu koronawirusa lub chorób współistniejących zmarło w Polsce 575 osób. Pozostałe około 2,5 tys. zmarłych to według Money.pl „ukryte ofiary koronawirusa”. Zaliczają się do nich nie tylko nie wykryci nosiciele SARS CoV-2, ale też osoby z innymi schorzeniami, które z powodu obciążenia służby zdrowia walką z pandemią nie otrzymały na czas odpowiedniej pomocy medycznej.

Ministerstwo Zdrowia nie udziela odpowiedzi na pytanie o zwiększoną liczbę zgonów – „Ministerstwo Zdrowia w ostatnich dniach zleciło analizę danych dotyczących zgonów w Polsce. Przeglądem informacji zajmuje się Państwowy Zakład Higieny i to właśnie PZH odpowie na pytania, czym w ostatnich 2 – 3 miesiącach były wywołane te zgony. Jak tylko otrzymamy te analizy, to udostępnimy je opinii publiczne” – Money.pl zacytował rzecznika Wojciech Andrusiewicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według portalu „Nagły skok liczby umierających Polaków jest widoczny. Liczba zgonów rośnie od czterech tygodni.” Ich większe w porównaniu do poprzednich lat liczby zaczęto odnotowywać w od połowy września, czyli w okresie gdy narastać zaczęła również nowa fala zakażeń koronawirusem.

Czytaj także: Mariusz Błaszczak zaraził się koronawirusem

money.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz