W trakcie niedzielnej akcji ABW zatrzymano dwie osoby podejrzane o przygotowywanie ataków terrorystycznych. Zatrzymania nastąpiły w Warszawie i Szczecinie – poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak podawaliśmy, w niedzielę funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otoczyli i wkroczyli do jednego z domów w Warszawie, w dzielnicy Włochy. Odcięty został cały fragment ulicy, którą zabezpieczała policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. W domu odcięto prąd i gaz. Służby nie chciały poinformować o powodach przeprowadzenia akcji. Według nieoficjalnych ustaleń mediów posesja była zajmowana przez osobę powiązaną z Brunonem Kwietniem skazanym za terroryzm a akcja miała na celu przejęcie materiałów wybuchowych. Pojawiły się także sugestie, że akcja ABW i same działania podejrzanego mogły mieć związek ze zbliżającym się Dniem Niepodległości.

W środę rzecznik Żaryn poinformował, że akcja była efektem informacji zgromadzonych w śledztwie w sprawie grupy planującej zastraszanie muzułmanów zamieszkałych w Polsce. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa poza prześladowaniami miała planować „radykalne działania z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych” wzorując się na zamachach dokonanych przez Andersa Breivika, Brentona Tarranta i Philipa Manhausa.

PRZECZYTAJ: Zamachowiec z Nowej Zelandii był w grudniu w Polsce

Stanisław Żaryn potwierdził, że działania ABW dotyczyły m.in. dwóch osób, które były o polu zainteresowania śledczych w związku ze sprawą Brunona Kwietnia. Jeden z tych mężczyzn zajmował się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych pomimo sądowego zakazu kontaktów i zainteresowań w tym zakresie. W domu w warszawskiej dzielnicy Włochy zabezpieczono substancje i środki do produkcji materiałów wybuchowych, broń palną i amunicję a także narzędzia do przerabiania broni. Zabezpieczony materiał wybuchowy zneutralizowano na poligonie w Zielonce. Przeszukania ujawniły również osiem fiolek z silnie toksycznymi substancjami, ponad 170 książek na temat wytwarzania materiałów wybuchowych oraz 16,1 gramów środków odurzających.

Działania ABW miały miejsce nie tylko w Warszawie, ale również na terenie woj. zachodniopomorskiego i podkarpackiego.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty przygotowywania zamachów terrorystycznych, publicznego nawoływania do zabójstwa, posiadania substancji służących do wytworzenia materiałów wybuchowych, posiadania broni palnej i amunicji oraz posiadania narkotyków. Sąd zdecydował o umieszczeniu ich w areszcie tymczasowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szwed z neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu wydalony z Polski

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz