Zamachowiec z Nowej Zelandii był w grudniu w Polsce

Brenton Tarrant, który w piątek dokonał masakry muzułmanów w dwóch meczetach w Nowej Zelandii, w grudniu 2018 roku był w Polsce. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, ustaliły to polskie służby. Obecnie trwa sprawdzanie, co zamachowiec robił w naszym kraju.

Poszukiwanie polskich śladów Tarranta rozpoczęło się po tym, jak w manifeście opublikowanym przez niego w internecie tuż przed masakrą znaleziono wzmiankę m.in. o Polsce. „Nie znajdziesz wytchnienia, ani na Islandii, ani w Polsce, ani w Nowej Zelandii, ani w Argentynie, ani na Ukrainie, nigdzie na świecie. Wiem, bo tam byłem” – napisał Tarrant.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według śledczych przyszły zamachowiec był w Polsce w grudniu ub. roku. Na podstawie logowań jego telefonu ustalono, że autostradami i drogami lokalnymi przemierzył u nas ponad 2 tys. kilometrów. Z Polski miał pojechać na Litwę. Przy pomocy billingów służby sprawdzają teraz, z kim się kontaktował. Weryfikowane są także nagrania z monitoringu.

Jak pisaliśmy, 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant dokonał w piątek masakry wiernych zgromadzonych na modłach w dwóch meczetach w nowozelandzkim mieście Christchurch. Zginęło 50 osób a kilkadziesiąt zostało rannych. Sprawca zamieścił w internecie manifest, z którego wynika, że ma rasistowskie i antyislamskie poglądy. Na karabinach należących do zamachowca znalazły się m.in. daty bitew, w których armie krajów europejskich pokonywały muzułmanów – m.in. data odsieczy wiedeńskiej. Na jednym z magazynków znalazł się też napis „Feliks Kazimierz Potocki” odnoszący się do wojewody kijowskiego, który brał udział w odsieczy wiedeńskiej a później był hetmanem polnym koronnym i hetmanem wielkim koronnym toczącym boje z Tatarami.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz