Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o przekazaniu transporterów pływających PTS-M na Spitsbergen (Norwegia). Trafią do polskiej stacji polarnej.
W poniedziałek wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w przekazaniu 2 transporterów PTS-M, które trafią do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (Norwegia).
„Amfibie najczęściej widzimy w momentach, w których udzielamy pomocy poszkodowanym w powodziach. Widzieliśmy je i dobrze się po raz kolejny sprawdziły podczas ubiegłorocznej powodzi. (…) Oczywiście swoje militarne zastosowanie ten sprzęt od wielu lat ma w polskich siłach zbrojnych. (…) To jest już sprzęt wysłużony, ma już swoje lata, jest dobry, ale polskie siły zbrojne potrzebują nowoczesnego sprzętu” – oświadczył wicepremier.
Zobacz: Turecka amunicja 155 mm będzie produkowana przez PGZ? Wiceszef MON rozmawiał ze stroną turecką
„Kilka tygodni temu postawiłem zadanie szefowi Sztabu Generalnego WP, moim zastępcom, szczególnie ministrowi Pawłowi Bejdzie, Agencji Uzbrojenia, o to, żeby przygotować wszystkie działania do pozyskania nowych amfibii. Do tego, żebyśmy mieli nowe transportery pływające, które umożliwią właśnie działania w domenie militarnej, jak i w działaniach pozamilitarnych. To umożliwia pozytywną odpowiedź na wniosek Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Geofizyki, który od wielu lat, od dziesiątek już lat, od dekad prowadzi prace badawcze na Spitsbergenie” – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Transportery PTS – M (amfibie) to gąsienicowe transportery pływające. Zostaną przekazane Instytutowi Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. „Ich najważniejszą zaletą jest prosta budowa, brak elektroniki oraz silnik o mocy 350 KM, co pozwala na użytkowanie ich w bardzo trudnych warunkach. Transportery PTS były używane podczas przeciwdziałania skutkom powodzi m. in. w operacji FENIKS. Załoga transporterów mieści 2 osoby, a ich ładowność wynosi: na lądzie 5 t, a na wodzie: 10 t” – podkreśla MON.
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego to stacja badawcza na Spitsbergenie (Norwegia). Jest najdalej wysuniętą na północ polską całoroczną instytucją badawczą.
Czytaj także: PGZ chce eksportować okręty Kormoran II, celem Litwa
mon.gov / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!