TSUE oddalił w czwartek odwołanie od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL (odnoga Nord Streamu). Odwołanie zostało wniesione przez Niemcy.

W czwartek TSUE oddalił odwołanie Niemiec ws. gazociągu OPAL, który jest odnogą Nord Stream –  informuje PGNiG. Stwierdził też, że “zgodność z prawem każdego aktu instytucji UE wchodzącego w zakres jej polityki w dziedzinie energetyki należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej”. Aktualnie Gazprom może wykorzystywać jedynie połowę przepustowości gazociągu, właśnie z powodu protestu Polski i decyzji TSUE, która jest z nimi związana. Gazociąg OPAL stanowi lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream na terytorium Niemiec.

Niemcy złożyły 2 2016 roku w Komisji Europejskiej wniosek o zmianę zasad związanych z eksploatacją gazociągu OPAL. KE zmieniła warunki eksploatowania tej nitki, umożliwiając rosyjskiemu koncernowi Gazprom korzystanie w praktyce z całej przepustowości odnogi Nord Stream. Polska przy poparciu Krajów Bałtyckich zaskarżyła tę decyzję do TSUE. Trybunał przyznał rację Polsce we wrześniu 2019 roku. Uznał, że decyzja Komisji z 2016 roku jest sprzeczna z zasadą solidarności energetycznej. Niemcy wniosły odwołanie od wyroku. TSUE przyznał jednak rację Polsce.

“Zasada solidarności energetycznej ma charakter fundamentalny i organy UE są zobowiązane stosować ją przy podejmowaniu decyzji w sprawach z zakresu energetyki. Oczekujemy jej zastosowania także w stosunku do projektu Nord Stream 2, a wyrok TSUE istotnie wzmacnia naszą pozycję w tej sprawie” – Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA, skomentował czwartkowy wyrok TSUE.

Czytaj także: Gazprom zmniejszył dostawy gazu przez gazociąg Opal

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyrok TSUE z 15 lipca 2021 r. jest ostateczny. “Oznacza to, że OPAL będzie podlegał regulacjom ograniczającym dominującemu dostawcy możliwość korzystania z całej przepustowości gazociągu, przewidzianym decyzją Komisji Europejskiej z 2009 roku. Jednocześnie orzeczenie precyzuje znaczenie zasady solidarności energetycznej, która stanowi kluczową zasadę traktatową, a jej stosowanie zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wyroku pozwoli na wzmocnienie rynku wewnętrznego oraz bezpieczeństwa energetycznego zarówno samej UE, jak i poszczególnych państw członkowskich. Daje to istotną podstawę do artykulacji interesów Polski, m.in. w sprawie reżimu prawnego, jakiemu powinien podlegać gazociąg Nord Stream 2” – pisze PGNiG.

pgnig.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply